Romney sõnul pole Trump tõusnud oma ametikoha kõrgusele

Donald Trump ja Mitt Romney 2016. aasta detsembris, kui Trump oli kaalunud Romney't kui võimalikku tulevast välisministrit.
Donald Trump ja Mitt Romney 2016. aasta detsembris, kui Trump oli kaalunud Romney't kui võimalikku tulevast välisministrit. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Peagi senaatorina tööd alustav USA vabariiklaste endine presidendikandidaat Mitt Romney kritiseeris teisipäeval teravalt president Donald Trumpi, öeldes, et ta "pole tõusnud oma ametikoha kõrgusele".

Romney kritiseeris presidenti kaks päeva enne seda, kui ta alustab Utah osariigi senaatorina tööd uues kongressis, kus esindajatekojas on enamus demokraatide ja senatis vabariiklaste käes.

Tema märkused annavad tunnistust sellest, et Massachusettsi osariigi endine kuberner tahab võtta senatis üle Trumpi häälekast vabariiklasest kriitikust Jeff Flake´ist vabaneva rolli. Senaator Flake lahkub ametist 3. jaanuaril.  

USA meedia hinnangul on Romney sõnavõtt tekitanud koguni küsimusi selle kohta, kas ta kavatseb 2020. aastal presidendivalimiste vabariiklaste eelvalimistel Trumpi vastu kandideerida. 

"Olukorras, kus rahvas on nii lõhestunud, tige ja vihane, on asendamatu presidendi eeskuju iseloomuomaduste koha pealt," kirjutas Romney päevalehes Washington Post ilmunud arvamusloos

"Just selles vallas on ametisolija vajakajäämised kõige selgemalt ilmsiks tulnud," sõnas ta. 

2016. aasta presidendivalimiste kampaania ajal nimetas Romney Trumpi petiseks ja võltsiks. Seejärel on kahe mehe suhted soojenenud ning eelmisel aastal tänas Romney Trumpi tema kandidatuuri toetamise eest Utah senatikoha valimistel. 

Romney märkis arvamusloos, et ei toetanud Trumpi 2016. aastal vabariiklaste presidendikandidaadina, ja kirjutas, et oli lootnud Trumpi kampaanialt sõimavast stiilist hoidumist, kuid seda ei juhtunud. 

Ta leidis enda sõnul algselt julgustust sellest, et Trump tõi valitsusse kindla käega inimesed nagu James Mattis kaitseministrina ja John Kelly oma administratsiooniülemana. 

"Kõike arvestades - tema käitumine viimasel kahel aastal ja eriti tema teod eelmisel kuul tõestavad, et president ei ole tõusnud oma ametikoha kõrgusele," kirjutas Romney. 

Eriti häiriv oli tema sõnul Trumpi käitumine detsembris, kui ta teatas ootamatult USA vägede väljaviimisest Süüriast, mis tõi kaasa Mattise ametist lahkumise. 

"Trumpi presidentuur tegi detsembris läbi tugeva languse," kirjutas endine presidendikandidaat. 

Romney lubas kohelda senaatorina Trumpi nii, nagu ta kohtleks iga presidenti, olgu ta vabariiklane või demokraat. 

"Ma ei kavatse kommenteerida iga säutsu või eksimust," kirjutas ekskuberner. "Aga ma võtan sõna tähtsate avalduste või tegude vastu, mis on lõhestavad, rassistlikud, seksistlikud, immigrantidevastased, ebaausad või demokraatlikele institutsioonidele hävitavad." 

Romney arvamusartikkel on USA meedias taas kord tekitanud spekulatsioonid, et Romney võib ametisoleva presidendi vastu astuda ning ise samuti vabariiklaste presidendikandidaadiks pürgida.

Ajal, mil Romney senaatorina ametisse asub, lahkusid USA senatist senised kaks aktiivsemat vabariiklasest Trumpi-kriitikut - Jeff Flake ja Bob Corker. Mõlemad mehed vahevalimistel enam uueks ametiajaks ei kandideerinud.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: