Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Leht: peaminister Sipilä vaigistas Soome rahvusringhäälingu

{{1480503276000 | amCalendar}}
Soome peaminister Juha Sipilä (Keskusta).
Soome peaminister Juha Sipilä (Keskusta). Autor/allikas: Markku Ulander/Lehtikuva/Scanpix

Soome rahvusringhäälingu Yle peatoimetaja keelas peaminister Juha Sipilät puudutavate lugude ja saadete eetrissemineku pärast seda, kui Sipilä oli pommitanud Yle ajakirjanikku öötundideni pahameeleavaldustega tolle avaldatu tõttu, väidab ajakiri Suomen Kuvalehti.

Torm Soome rahvusringhäälingus tekkis ajakirja väitel 25. novembril pärast seda, kui Yle oli avaldanud uudise Juha Sipilä lähisugulastele kuuluva ettevõtte suurtellimuse seostest kaevandusfirma Terrafamega.

Soome valitsus oli veel suvel seisukohal, et keskkonnaprobleeme põhjustanud ja kahjumis kaevandusfirma tegevus tuleks lõpetada, aga hiljuti asus Sipilä Terrafame’i tegevust avalikkuses kaitsma ning teatas riigi 100 miljoni euro suurusest rahasüstist Terrafame’ile.

Suomen Kuvalehti väitel peatas Yle peatoimetaja (Eesti Rahvusringhäälingus kogu ERRi peatoimetaja ametikoht puudub -toim) sel nädalal kolme teemakäsitluse eetrissemineku, mis käsitlesid Sipilä võimalikku huvide konflikti – ning käitumist läinud nädala lõpus. Peaminister nimelt saatis Yle ajakirjanikule läinud reedel varajaste öötundideni elektronkirju, milles väljendas oma pahameelt uudiste pärast ning teatas, et ei usalda Soome rahvusringhäälingut.

– Avalik käsitlus oli vaja ”asetada proportsiooni”.

Yle juhtide koosolekul andis meediamaja ajakirjanduslik juhtkond käsu mitte käsitleda Sipilä huvide konflikti ja surveavaldusi ka hommikutelevisioonis, päevakajasaates ”A-studio” ning saatejuht Ruben Stilleri saates, väidab Suomen Kuvalehti kolmele eri allikale tuginedes.

Tulevaks reedeks Sipilä teemalist saadet ette valmistanud Stiller on ajakirja andmetel saanud ka kirjaliku hoiatuse ”uudiste- ja päevakajatoimetuste juhtkonna valitud ajakirjandusliku liini vastase tegevuse” eest.

Yle töötajad on koostanud juhtkonna tegevuse vastase protestikirja, millele parasjagu allkirju kogutakse, kirjutab Suomen Kuvalehti.

Yle peatoimetaja Atte Jääskeläinen on avaldanud Soome rahvusringhäälingu portaalis aga oma selgituse, kus ta tõdeb, et juhtkonna otsused olid osa tavalisest ajakirjanduslikust protsessist ning Sipilät puudutav avalik käsitlus oli vaja ”asetada proportsiooni”.

”Tegin põhimõttelise otsuse, et käsitleme teemat tavapäraselt uudistes, aga ei spekuleeri vestlussaadetes, vaid jääme ootama õiguskantsleri seisukohta peaministri võimaliku huvide konflikti kohta,” kirjutab Jääskeläinen.

Sipilä sõnul ei saanud ta teema kommenteerimiseks piisavalt aega

Sipilä lükkas kolmapäeval parlamendis korraldatud pressikonverentsil tagasi süüdistused, justkui oleks ta soovinud Yle uudiste edastamise tööd mõjutada, vahendasid Yle ja Helsingin Sanomat.

Peaministri sõnul lähtus tema poolt tehtud kriitika sellest, et talle ei antud piisavalt aega Terrafamet puudutavat uudist kommenteerida.

"Ma soovisin sekkuda sellesse, et ma ei saanud selle loo puhul õiglast võimalust kommenteerida," selgitas Sipilä.

Valitsusjuhi sõnul küsiti temalt reedel intervjuud vaid poolteist tundi enne uudise avaldamist.

"Mul ei olnud vähimatki kavatsust üheski etapis piirata pressivabadust või mõjutada seda, mida Yle avaldab või mitte," sõnas Sipilä.

Suure arvu e-kirju olevat ta Yle ajakirjanikule saatnud aga seetõttu, et soovis edastada näiteid kodanikelt saabunud tagasiside kohta olukordades, kus tal pole õnnestunud mõnd väidet kommenteerida.

Peaminister tunnistab, et ta kahetseb seda, et oli Yle peatoimetajale teatanud, et "tema usaldus rahvusringhäälingu vastu on null".

"Ma olen selle kommentaari pärast ka Atte Jääskeläineni ees vabandanud. Minu usaldus Yle vastu on täiesti OK. Kriitika põhjus seisnes selles, et ma ei saanud anda oma kommentaari," sõnas ta ja lisas, et tema reaktsiooni mõjutas ka asjaolu, et Yle algses uudises mainiti ka tema perekonda.

Sipilä ütles lõpetuseks, et tema arvates kuulub sõnavabaduse juurde ka see, et kui on põhjust, on sihtmärgil õigus ka kriitikat esitada. "Selles olukorras, kui tunned, et sa pole saanud kommenteerida tõsist väidet sugulaste soosimise kohta, mida pole olnud," lausus peaminister.

Toimetaja: Rain Kooli, Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: