Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Sipilä surve Yle vastu viis Soome kukkumiseni pressivabaduse edetabelis

Soome peaminister Juha Sipilä.
Soome peaminister Juha Sipilä. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Soome langes vabaühenduse Piirideta Reporterid (RSF) iga-aastases ajakirjandusvabaduse indeksis kolmandale kohale. Soome on olnud esikohal alates 2010. aastast ning praeguse languse põhjuseks on RSF-i kinnitusel peaminister Juha Sipilä ja rahvusringhäälingu vahel tekkinud vastasseis.

Uues edetabelis on esikohal Norra ja teisel kohal Rootsi, kusjuures eelmisel nädalal meediasse jõudnud esialgsete andmete kohaselt arvati, et ainult Norra on Soomest vahepeal ette läinud, vahendas Yle.

Vabaühenduse kinnitusel on Soome kukkumine edetabelis otseselt seotud peaminister Sipilä poolse rahvusringhäälingu Yle survestamisega. RSF nendib oma raportis, et Yle survestamine oli nii kodanikele kui ka ajakirjanikele üllatuseks.

RSF-i Soome osakonna juht Ilkka Nousiainen peab Yle survestamise juhtumi tõttu tekkinud kuvandit Soomest kahetsusväärseks.

"Peaministri positsioon avaliku võimu kasutajana ja komme sekkuda jõuliselt üksikute ajakirjanike tööprotsessi jättis nii kodu- kui ka välismaa meedias mulje sõnavabaduse piiramisest. Ja siia saab veel lisada üksikute toimetajate töölt lahkumised ja nende põhjendused, mis ei ole kooskõlas sõnavabaduse musteriigiga," nentis ta.

RSF-i peasekretär Christophe Deloire peab Soome kukkumist edetabeli tipust möödunud aasta kõige märkimisväärsemaks juhtumiks. Deloire peab üllatavaks ka seda, et ajakirjanduslikud ametioskused ja hea tava ei takistanud sõnavabaduse nõrgenemist.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: