Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Piirideta Reporterid muretsevad Soome rahvusringhäälingu pressivabaduse pärast

Juha Sipilä
Juha Sipilä Autor/allikas: AFP/Scanpix

Ajakirjandus- ja infovabaduse eest seisev rahvusvaheline organisatsioon Piirideta Reporterid (RSF) teatas oma veebilehel, et neile teeb sügavat muret Soome Rahvusringhäälingus Yle toimunu, mille tagajärjel on kaks kogenud ajakirjanikku ametist lahkunud. Selles valguses leiab RSF, et Yle poliitika ei ole kooskõlas pressivabaduse ideaalidega.

Seni sõnavabaduse musterriigina tuntud soome asub RSFi tänavuse aasta pressivabaduse edetabelis esikohal. Nüüd aga teatas RSF, et jälgib tähelepanelikult Yles käimasolevat uurimist.

Organisatsioon peab ilmseks, et Yle on peaminister Juha Sipilä lähisugulaste osalust riigilt suurtellimuse saanud kaevandusfirmas Terrafame kajastades muutnud oma avaldamispraktikat.

"Kui algselt teatas Yle sellest ilmselgest huvide konfliktist, siis pärast isiklikku suhtlust peaministri endaga edasine teemakajastus Yles ilmselt summutati," teatas organisatsioon.

Piirideta Reporterid kirjutavad, et Yle positsioon Soome meediasektoris on unikaalne, sest see on riigile kuuluv avalik-õiguslik ringhääling, mille tegevus peaks lähtuma kohustusest anda Soome kodanikele ausat infot ja kaasata neid avalikku arutellu.

Novembri lõpus puhkes Soomes skandaal seoses Sipilä väidetava katsega mõjutada rahvusringhäälingu uudistetööd.

Soome valitsus oli veel suvel seisukohal, et keskkonnaprobleeme põhjustanud ja kahjumis Terrafame'i tegevus tuleks lõpetada, aga hiljuti asus Sipilä Terrafame’i tegevust avalikkuses kaitsma ning teatas riigi 100 miljoni euro suurusest rahasüstist ettevõttele.

Suomen Kuvalehti väitel peatas Yle peatoimetaja kolme teemakäsitluse eetrissemineku, mis käsitlesid Sipilä võimalikku huvide konflikti ning käitumist. Peaminister nimelt saatis Yle ajakirjanikule elektronkirju, milles väljendas oma pahameelt uudiste pärast ning teatas, et ei usalda Soome rahvusringhäälingut.

Yle juhtide koosolekul andis meediamaja ajakirjanduslik juhtkond käsu mitte käsitleda Sipilä huvide konflikti ja surveavaldusi ka hommikutelevisioonis, päevakajasaates ”A-studio” ning saatejuht Ruben Stilleri saates "Pressiklubi". Sipilä-teemalist saadet ette valmistanud Stiller olevat lausa saanud kirjaliku hoiatuse uudiste- ja päevakajatoimetuste juhtkonna valitud ajakirjandusliku liini vastase tegevuse eest.

Sipilä ise kommenteeris neljapäeval, et tema ei ole nõudnud muud, kui võimalust valeandmeid ümber lükata. Samuti ei arvanud ta, et skandaal mõjutaks Soome mainet välismaal.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: