ERR Moskvas: Stalini terrorilainet meenutatakse tänasel Venemaal harva
80 aastat tagasi alustas Jossif Stalin Nõukogude Liidus massilisi repressioone, mida on hakatud nimetama Suureks Terroriks. Sajad tuhanded inimesed vangistati, nad kas tapeti või saadeti vangilaagritesse. Tänapäeval meenutatakse toonaseid õudusi Venemaal harva ja kui, siis sageli üsna vastumeelselt.
Stalinit, kelle otsesel käsul alustas NSV Liidu Siseasjade Rahvakomissariaat ehk NKVD 1937. aasta suvel massilist arreteerimiskampaaniat, ei austa ainult truud kommunistid. Äsjase sotsiaaluuringu järgi peab 38 protsenti venemaalastest Stalinit kõigi aegade ja rahvaste kõige silmapaistvamaks inimeseks, vahendas "Aktuaalne kaamera".
"Stalini kuju, kes oli tark juht, kes võitis sõjas, kes oli ka väga tagasihoidlik oma elus, kes hoidis eliidi ohjes, et ta ei läheks kontrolli alt välja, muidugi selle kuju vastu tekib tõsine poolehoid," arvas näiteks Vene diasporaa instituudi direktor Sergei Pantelejev.
Ajaloolased aga väidavad, et 1930. aastate repressioonid puudutasid kõiki, mitte ainult tollast riigi juhtkonda.
"Massivahistamiste kampaania puudutas 1,5 miljonit inimest, 1,5 miljonit inimest oli arreteeritud ja umbes 700 000 tapetud. Ja eliidi esindajad ei olnud seal enamuses," nentis ajaloolane ja ühingu Memorial aseesimees Nikita Petrov.
Tänase Venemaa eliidi esindajatel on aga teine vaade nii Stalinile kui ka Suure Terrori ajastule.
"Riigijuhina pidi Stalin valima riigi saatuse ja üksikisiku väärtuste vahel. Ja kui mängus on riigi saatus, rahvamassid, kelle eest sa vastutad nagu riigijuht, siis teiste inimeste tähtsuse vaatad sa läbi ikka teistmoodi," leidis föderatsiooninõukogu kaitse- ja julgeolekukomitee liige Aleksei Kondratjev.
Taolised Stalini õigustamise katsed lähevad vastuollu nende 39 protsendi venemaalaste arvamusega, kes on veendunud, et repressioonid olid kuritegu, mida õigustada ei tohi.
"Nõukogude ajastule, mis peaks olema tunnistatud kuritegelikuks, ei ole meil antud juriidilist hinnangut. Stalin ja teised Nõukogude Liidu juhid peaksid olema personaalselt tunnistatud kuritegijateks. Nende allkirjad on mahalaskmisnimekirjade all," rõhutas ajaloolane Petrov.
Käesoleva aasta oktoobris avatakse Moskvas poliitiliste repressioonide ohvrite memoriaal. Võib öelda, et represseerituid mälestatakse ja et Suur Terror läks igaveseks ajalukku, aga...
"See, mis toimus 2000. aastatel ja toimub praegu mõnedes meie regioonides, tuletab meelde 1930. aastate repressioone. Näiteks Tšetšeenias olid inimesed, kes kadusid, või olid röövitud ja siis tapetud. Ja mitte sõja ajal - ei, pärast sõda. Protsendiliselt on see päris suur näitaja, just nagu Suure Terrori aastatel - umbes üks protsent elanikkonnast," selgitas Memoriali kaastöötaja Aleksei Makarov.
Russia's most eminent? 1. Stalin 2. Putin 3. Pushkin -- These are just the top 3 picks for " 10 most outstanding figures" of all time. pic.twitter.com/BceyVXTy2M
— RFE/RL (@RFERL) July 16, 2017