Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kossatšov: Venemaa peab vastama USA uutele sanktsioonidele

{{1501058700000 | amCalendar}}
Konstantin Kossatšov.
Konstantin Kossatšov. Autor/allikas: TASS/Scanpix

USA esindajatekoja hääletus Venemaale kehtestatavate sanktsioonide üle näitas, et suhete parandamist ei tule ning Moskva peab valmistama ette USA-le "valusa" vastuse, ütles Venemaa ülemkoja väliskomisjoni esimees Konstantin Kossatšov.

"Arvestates Venemaa, Iraani ja Korea-vastaste sanktsioonide hääletamise monoliitsust, ei tule mitte üksi läbimurret, vaid ka paranemist. Enamgi veel, kahepoolse koostöö edasine allakäik on möödapääsmatu, kuigi kaugemale enam justkui ei saakski minna," kirjutas Kossatšov Facebookis.

"Mida teha? Esiteks - mitte rahmeldada. Meie ametlik reaktsioon peab tulema juba jõustunud seadusele. Teiseks see reaktsioon tuleb ette valmistada, sest see peab kindlasti olema. Mitte sümmeetriline, kuid USA jaoks valulik," märkis ta.

Senaatori hinnangul peab selline reaktsioon peab järgnema nii seadusele kui kõikidele eelnevatele tegudele Vene omandi, diplomaatide ja muu suhtes.

Kossatšovi arvates peab lähtuma sellest, et praeguse Venemaa-vastase kongressiga suhtlemisest midagi välja ei tule ja nii jääb kauaks.

"President Trump oma kongressist jagu ei saa. Seepärast jätkame suhtlemist kogu muu maailmaga, mis on läänest märksa laiem. USA ei jää kohe kindlasti prožektorite keskmesse," märkis ta.

Lisaks peaks Venemaa "kujunenud olukorra rääkima kindlasti läbi eurooplastega," kirjutas senaator. "Ei maksa illusioone hellitada - meie liitlasi neist ei saa, aga kui riivatakse nende endi majandushuve, võib kujuneda vähemasti ajutine liit."

Kõige tähtsam on mitte tõmbuda isolatsiooni, keskendudes sisearengule, kus Venemaal ei ole ei võistlejaid, oli Kossatšov veendunud.

"Võtta lõpuks Venemaa selle üüratute rikkuste ja võimalustega tarvitusele. Muutuda eneseküllasteks. Ilma selleta jäädaksegi meiega rääkima ebavõrdselt ja ülbelt," märkis ta.

Slutski: USA uued sanktsioonid halvendavad suhteid Venemaaga veelgi

Venemaale sanktsioone kehtestav USA esindajatekoja eelnõu raskendab Vene-USA suhete taastamist ja vähendab diplomaatilise manööverdamise võimalusi, ütles Vene alamkoja väliskomisjoni esimees Leonid Slutski kolmapäeval.

"Vaieldamatult õõnestab piirangute laiendamine Vene-USA suhete taastamise võimalikkust ja muudavad need ennustatavas ajas veelgi keerulisemaks. Diplomaatiliste manöövrite võimalused Vene-USA suhete Gordioni sõlme lahtiharutamiseks vähenevad kõige madalama tasemeni," ütles Slutski.

Ta märkis, et USA kongress siiski võttis vastu seaduseelnõu, millega laiendatakse Venemaale kehtestatud sanktsioone, seda vaatamata Euroopa Liidu ja enda ettevõtete protestidele.

"Juhul, kui USA president Donald Trump neile alla kirjutab, saavad need sanktsioonid kõige laiemateks ja komplekssemateks alates 2014. aastast ja võivad riivata mitte üksi Vene ettevõtteid, vaid ka muid riike, mis Venemaaga koostööd teevad, eriti sellisel laial alal nagu energeetika," sõnas Slutski. Ta märkis ka, et eelnõu ei ole mõeldud enam üksi Venemaa, vaid ka USA Euroopa partnerite pärssimiseks.

"Neis on otseselt kirja pandud rahvusvahelisel turul USA vedelgaasi edendamise siht, selleks on vaja sealt tõrjuda välja Vene oma. Euroopa juba hindas seda kui rahvusvahelise õiguse rikkumist, mis rikub maailmajao energeetika stabiilsust ja julgeolekut," lausus Slutski. Ta avaldas lootust, et Euroopa Komisjon annab üsna varsti kohase vastuse ja ei toeta "ookeani tagant dikteeritavaid piirangumeetmeid".

"Brüsselil oleks ammu aeg hakata ajama oma poliitikat, mis on suunatud Euroopa riikide huvide kaitsmisele, mitte tantsima Washingtoni vilespilli järgi, täites suuniseid, kellega sõbrustada ja kellega mitte," ütles Slutski.

Peskov: uued sanktsioonid on halb uudis USA-Vene suhetele

USA uued sanktsioonid Venemaa vastu on väga ebasõbralik tegu ja halb uudis kahe riigi suhetele, ütles Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov kolmapäeval ajakirjanikele.

"Seisukoht selle suhtes kujuneb põhjaliku analüüsi tulemusel ja riigipea, president Putin võtab kindlasti vastu otsuse, kuidas sellele vastata," sõnas Peskov.

"Praegu me võime öelda, et see on üsna kurb uudis Vene-USA suhete ja nende edasise arengu seisukohalt. See pole ka vähem pettumustvalmistav rahvusvahelise õiguse ja rahvusvaheliste kaubandussuhete seisukohast. Aga ootame nüüd, kuni see seaduseks saab," lisas ta.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: ERR/Interfax-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: