Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Hiina peatab kivisöe, raua, rauamaagi ja mereandide impordi Põhja-Koreast

{{1502701500000 | amCalendar}}
Foto: KCNA/Reuters/Scanpix

Hiina peatab kivisöe, raua, rauamaagi ja mereandide impordi Põhja-Koreast nagu nõuavad ÜRO uued sanktsioonid, teatas Hiina esmaspäeval.

Pole selge, mis päeval import peatatakse.

Hiina kaubandusministeerium teatas, et kivisöe, raua, rauamaagi ja mereandide import Põhja-Koreast on "täielikult keelatud" teisipäevast, 15. augustist. 

Hiina tolliamet ütles seevastu, et lõpetab Põhja-Korea kivisöe, raua, raua- ning tinamaagi ja mereandide impordi "käitlemise" teisipäeva, 5. septembril keskööl. "Pärast seda keelatakse nende kaupade sissevedu," lisas amet.

Peking lubas täielikult jõustada Hiina liitlasele Põhja-Koreale 5. augustil kehtestatud ÜRO uued sanktsioonid, millega tahetakse survestada Põhja-Koread peatama oma tuuma- ja raketiprogrammi.

Teadetele eelnes mitmepäevane sõnasõda USA presidendi Donald Trumpi ja Põhja-Korea liidri Kim Jong-uni režiimi vahel, mis tekitas rahvusvahelises kogukonnas ärevust retoorika tavatu ägeduse tõttu.

ÜRO julgeolekunõukogu liikmete, kaasa arvatud alalise liikme Hiina heaks kiidetud sanktsioonid võivad Põhja-Koreale aastas maksma minna umbes miljard dollarit.

Sanktsioonide kehtestamisel osutusid oluliseks kaks Põhja-Korea mandritevahelist raketikatsetust, pärast mida hooples Kim, et Põhja-Korea suudab rünnata kogu USA mandriosa.

USA hinnangul pole Põhja-Korea peamine kaubanduspartner Hiina teinud piisavalt oma liitlase tegevuse piiramiseks.

Hiina välisminister Wang Yi tõotas pärast uute sanktsioonide heakskiitmist, et Hiina "kindlasti rakendab uut resolutsiooni sajaprotsendiliselt, täielikult ja rangelt".

Lõuna-Korea president kutsus vastasseisus Põhja-Koreaga rahule

Lõuna-Korea president Moon Jae-in kutsus esmaspäeval säilitama vastasseisus Põhja-Koreaga rahu ning rõhutas, et poolsaarel ei tohi enam kunagi puhkeda uut sõda.

Viimaste nädalate sõnasõda Ühendriikide ja Põhja-Korea vahel põhjustas kartusi kogu maailmas. Maailma liidrid, teiste seas Hiina president Xi Jinping, ärgitasid mõlemat poolt rahu säilitama.

Moon, kes on varem toetanud dialoogi Põhja-Koreaga, kutsus esmaspäeval "lõpetama viivitamatult igasugused provokatsioonid ja vaenulik retoorika, et mitte olukorda veelgi kriitilisemaks muuta". Ühtlasi kutsus president Ühendriike lahendama kriisi rahumeelselt.

"Meie prioriteet on Korea Vabariigi rahvuslikud huvid ja see tähendab rahu säilitamist," ütles Moon nõunikele. "Me ei saa lubada, et Korea poolsaarel võiks veel kunagi puhkeda sõda."

Sõjaväejuht: USA on valmis kasutama "kogu oma sõjalist võimekust"

SA staabiülemate ühendkomitee esimees merejalaväe kindral Joseph Dunford kinnitas esmaspäeval Lõuna-Koreas, et Ühendriigid on valmis kasutama enda ja oma liitlaste kaitsmiseks Põhja-Korea provokatsioonide eest "kogu oma sõjalist võimekust".

Dunford külastab lisaks Lõuna-Koreale ka Jaapanit ja Hiinat. USA president Donald Trump hoiatas hiljuti, et kui Põhja-Korea jätkab Ühendriikide ähvardamist, on ta valmis "valla päästma tule ja maru".

Soulis Lõuna-Korea sõjaväejuhtide ja president Moon Jae-iniga kohtunud Dunford rõhutas, et Põhja-Korea ballistiliste rakettide ja tuumarelvaprogramm ohustab kogu maailma, ütles relvajõudude esindaja kapten Darryn James. "Kindral Dunford edastas Soulis Ameerika valmisoleku kasutada USA ja liitlaste kaitseks kogu meie sõjalist võimekust," lisas James.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: