Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Peking: ÜRO sanktsioonidest Põhja-Koreale kannatab enim Hiina

Hiina välisminister Wang Yi  (vasakul) ja tema Lõuna-Korea kolleeg Kang Kyung-wha 7. augustil Manilas.
Hiina välisminister Wang Yi (vasakul) ja tema Lõuna-Korea kolleeg Kang Kyung-wha 7. augustil Manilas. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Põhikahju, mis tuleneb ÜRO julgeolekunõukogu Põhja-Koreale pandud sanktsioonidest, kannab Hiina kui Põhja-Korea peamine kaubanduspartner, ütles Hiina välisminister teisipäeval.

"Arvestades tavapäraseid majandussidemeid Põhja-Koreaga, maksab ÜRO julgeolekunõukogu otsuse nõudmisi täites kõrgeimat hinda nimelt Hiina," ütles Wang Yi.

Samas kinnitas Wang, et Hiina täidab julgeolekunõukogu nõudmised täielikult.

"Selleks, et kaitsta rahvusvahelist tuumarelva leviku tõkestamise süsteemi ja piirkonna rahu, täidab Hiina sellesisulist otsust nagu varemgi täiel määral ja rangelt," rõhutas minister.

Ta meenutas, et lisaks sanktsioonide kehtestamisele kutsub otsus üles taastama kuuepoolseid Korea poolsaare tuumavabaks muutmise läbirääkimisi.

Põhja-Korea nimetas ÜRO sanktsioone terrorirünnakuks

Põhja-Korea peab ÜRO julgeolekunõukogu uusi sanktsioone "terrorirünnakuks" ja kavatseb vastuseks rakendada "füüsilisi tegusid", teatas Põhja-Korea riigimeedia teisipäeval.

"Vaenlased ei tohi unustada, et me oleme valmis rakendama halastamatuid strateegilisi meetmeid, millesse kuuluvad füüsilised teod, ja mobiliseerima meie rahva täiel määral," ütles uudisteagentuur KCNA.

Möödunud esmaspäeval mõistis Pyongyang lisasanktsioonid juba hukka, lubades tugevdada oma tuumavõimekust.

Jaapan: Põhja-Koreast lähtuv oht on uuel tasemel

Põhja-Koreast Jaapanile lähtuv oht on jõudnud uuele tasemele, on öeldud kaitiseministeeriumi aruandes, milles viidatakse Pyongyangi võimele mandritevahelisi ballistilisi rakette välja saata ja selle arenevale tuumarelvaprogrammile.

Raport avaldati teisipäeval, vähem kui kaks nädalat pärast seda, kui Põhja-Korea katsetas teist korda lühikese aja vältel mandritevahelist ballistilist raketti, mis analüütikute hinnangul võib USA emamaani küündida.

Kahe nädala eest sai Jaapani kaitseministriks Itsunori Onodera, kes pidas seda ametit ka aastail 2012-2014. Peaminister Shinzo Abe otsustas oma valitsuses vangerdusi teha pärast mitmeid kabinetti raputanud poliitiliselt kulukaid skandaale.

Onodera märkis reedel ajakirjanikele, et kavatseb uuendada Jaapani kaitsepoliitikat, et vastata Põhja-Koreast lähtuvale ohule. Ta viitas muu hulgas, et riigil võib vaja minna ründerakette.

"Põhja-Korea raketikatsetused on tõstnud pingeid nii kvaliteedi kui ka kvantiteedi vaatenurgast. Tahan välja selgitada, kas meie praegune raketikaitse, mis koosneb hävitajatest Aegis ja (maa-õhk tüüpi rakettidest) PAC-3, on piisav," ütles Onodera. Märtsis juhtis ta valitseva Liberaaldemokraatliku Partei sisest uuringut, milles ärgitati tugevdama Jaapani raketikaitsevõimet.

Põhja-Korea katsetas 30. juulil ballistilist raketti, mis kukkus pärast kõrge kaare läbimist umbes 200 kilomeetri kaugusele Jaapani Hokkaido saarest.

Põhja-Korea teeb edusamme oma rakettide lennuulatuses, täpsuses ja mitmekülgsuses. Lisaks parandab riik viise, kuidas rakette teele saata. Ainuüksi viimasel aastal on Pyongyang läbi viinud kaks tuumakatsetust ja üle 20 raketikatsetuse. Riigi endise liidri Kim Jong-ili 18 aastat kestnud valitsemisaja jooksul tehti 16 katsetust.

"Põhja-Korea ballistiliste rakettide arendus koos selle tuumaprogrammiga on muutumas aina tõelisemaks ja vahetumaks probleemiks Aasia ja Vaikse ookeani regioonile, kaasa arvatud Jaapanile, ning ülejäänud maailmale," öeldi 532-leheküljelises kaitseraportis.

Dokumendis muretseti ka Hiina jõulisuse pärast piirkondlikel vetel ja õhuruumis ning riigi sõjaväe ülesehitamise läbipaistmatuse pärast. Viimasel aastakümnel Hiina sõjaväe eelarve kolmekordistus.

Kuigi Põhja-Korea raketiprogrammi peaeesmärk on saada löögiulatusse kogu USA mandriosa, siis Põhja-Korea relvaprogrammi edenemine annab hoogu juurde ka Abe püüdlustele suurendada Jaapani sõjaväe rolli ja tugevdada raketitõrjet.

Ühisõppuste arv USA-ga suureneb ning Jaapani kaitseministeerium plaanib osta laevapõhiseid püüdurrakette SM-3 Block IIA ja mobiilselt platvormilt tulistatavaid PAC-3 MSE-sid. Ostud kahekordistaksid Jaapani raketitõrje praegu kaetud ala.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: