USA arestis Põhja-Korea kivisöelaeva

Põhja-Korea laev Wise Honest.
Põhja-Korea laev Wise Honest. Autor/allikas: HO/US Attorney's Office/AFP/Scanpix

USA teatas, et arestis Põhja-Korea kaubalaeva, süüdistades seda rahvusvaheliste sanktsioonide rikkumises.

USA justiitsministeerium teatas, et laev transportis kivisütt, mis on Põhja-Koera suurim ekspordiartikkel, kuid mille suhtes on ÜRO kehtestanud ekspordikeelu, vahendas BBC.

"Me paljastasime Põhja-Korea skeemi, millega sooviti eksportida tonnide viisi kõrgekvaliteedilist kivisütt välismaistele ostjatele, varjades samal ajal laeva Wise Honest päritolu," rääkis USA prokurör Geoffrey S. Berman.

"Skeem mitte üksnes ei võimaldanud Põhja-Koreal sanktsioonidest kõrvale hoida, vaid Wise Honestit kasutati ka raskete masinate importimiseks Põhja-Koreasse," lisas ta.

Makseid Wise Honest'i hoolduse eest tehti väidetavalt USA dollarites ja läbi USA pankade, mis andiski USA võimudele ebahariliku õiguse laev arestida.

Esimest korda peeti laev kinni eelmise aasta aprillis Indoneesias, kui selle pardal oli kolme miljoni dollari ulatuses kivisütt.

Tegemist on esimese korraga, kui USA on Põhja-Korea laeva sanktsioonide rikkumise pärast arestinud.

Samal ajal on USA ja Põhja-Korea suhted jahenenud. Veebruaris toimunud Põhja-Korea liidri Kim Jong-uni ja USA presidendi Donald Trumpi kohtumine lõppes kokkuleppeta, kui USA nõudis Põhja-Korealt tuumaprogrammist loobumist ja Pyongyang omakorda sanktsioonide leevendamist.

Põhja-Korea on viimase nädala jooksul korraldanud kaks relvakatsetust.

USA eriesindaja Põhja-Koreas Stephen Biegun on praegu Lõuna-Koreas, kus arutab võimalusi, kuidas saada poolsaare tuumarelvavabaks muutmise kõnelusi taas reele.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: