Eesti Energia üheksa kuu puhaskasum on ligi 78 miljonit eurot ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Auvere elektrijaam.
Auvere elektrijaam. Autor/allikas: Eesti Energia

Eesti Energia on käesoleva aasta üheksa kuuga teeninud puhaskasumit ligi 78 miljonit eurot ja müügitulu 550 miljonit eurot. Tänavu kolmandas kvartalis teenis Eesti Energia puhaskasumit 16 miljonit eurot, mida on 22 protsenti rohkem kui aasta tagasi samal perioodil.

Kontserni kolmanda kvartali müügitulu oli kokku 158 miljonit eurot, mis langes võrreldes eelmise aasta kolmanda kvartaliga ligi kaheksa protsenti seoses elektrijaamades ja õlitehastes läbi viidud hooldusremontidega, teatas ettevõte.

Eesti Energia finantsdirektor Andri Avila sõnul iseloomustavad lõppenud kvartalit paranenud hinnad elektri- ja vedelkütuste turul.

„Naftatoodete maailmaturu hinnad ning elektri keskmised hinnad Nord Pooli hulgiturul olid kõrgemad kui 2016. aasta III kvartalis. Oleme realiseerinud paranenud vedelkütuste ja elektrienergia turuhindu, sõlmides riskide maandamiseks fikseeritud hinnaga elektri ja vedelkütuste müügilepinguid 2018. aastasse,“ sõnas Avila.

Tootmismahud on vähenenud

Eesti on Baltikumi ja Soome piirkonnas ainus riik, kus elektritootmine ületab tarbimist.

Eesti Energia tootis kolmandas kvartalis elektrienergiat 2,1 teravatt-tundi, mida on ligi 16 protsenti vähem kui eelmise aasta kolmandas kvartalis. Tootmismahtude vähenemine oli tingitud elektrijaamades läbi viidud hooldusremontidest. Väiksema tootmismahu tõttu alanes elektrienergia müügitulu kaheksa protsenti 80 miljoni euroni.

Kolmandas kvartalis tootis Eesti Energia 71 000 tonni vedelkütuseid. Võrreldes möödunud aasta kolmanda kvartaliga langes vedelkütuste toodang 17 protsenti. Õlitehaste toonagumahu vähenemine on seotud õlitehases toimunud moderniseerimistöödega, selgitas ettevõte.

Kontserni kolmanda kvartali kulumieelne ärikasum EBITDA oli 54 miljonit eurot, kasvades aastaga üle kolme protsendi.

Kolmandas kvartalis investeeris Eesti Energia üle 35 miljoni euro, mida on kuus protsenti enam kui eelmisel aastal samal ajal. Poole sellest ehk ligi 18 miljonit eurot moodustasid elektrivõrguga seotud investeeringud, millega on ilmastikukindla võrgu osakaal kogu Elektrilevi jaotusvõrgust tõusnud 83 protsendini.

„Käesoleva aasta kolmanda kvartalis liikusime edasi mitme kontserni strateegilise projektiga, mille positiivne mõju ettevõtte konkurentsivõimele avaldub eesolevatel aastatel,“ rääkis Avila.

„Näiteks alustasime Eesti elektrijaama 8. plokis põlevkivigaasi täiendavaks põletamiseks katla ümberehitustöid. Lisaks sõlmisime lepingu oma esimese päikeseelektrijaama ehituseks ning viisime õlitehastes läbi edukad rehvihakke ja põlevkivi segust õlitootmise katsed,“ nimetas Avila erinevaid strateegilisi projekte.

Kolmandas kvartalis lõppesid ka kontserni viimaste aastate suurima investeeringu Auvere elektrijaama kottfiltri ehitustööd. Elektrijaam suudab täiskoormusel töötades täita kõiki heitmenorme ning on aasta algusest toonud kokku 1,3 TWh elektrienergiat. General Electric on lubanud jaama Eesti Energiale üle anda käesoleva aasta lõpuks.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: