Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Liibanoni president: Saudi Araabia hoiab Hariri perekonda vangis

{{1510745940000 | amCalendar}}
Liibanoni president Michel Aoun.
Liibanoni president Michel Aoun. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Liibanoni president Michel Aoun ütles, et lisaks ametist tagasiastumisest teatanud peaminister Saad al-Hariri hoiab Saudi Araabia kinni ka tema perekonda ning pereliikmed otsitakse alati läbi, kui nad hoonesse sisenevad või sellest väljuvad.

Hariri teatas 4. novembril Riyadhis viibides, et astub Liibanoni peaministri kohalt tagasi ning ta pole tänaseni kodumaale naasnud. Hariri süüdistas Iraani ja mõjukat Liibanoni šiialiikumist Hezbollah tema vastu suunatud vandenõus ning sõjalises sekkumises Süürias ja Jeemenis, vahendas Reuters.

"Miski ei õigusta peaminister Saad Hariri suutmatust naasta 12 päeva jooksul, sestap oleme seisukohal, et teda hoitakse seal kinni, seda vastuolus Viini konventsiooniga," ütles Aoun Liibanoni presidendi ametlikul Twitteri kontol.

Hariri parteikaaslane, šiiidist rahvasaadik Okab Sakr ütles aga Reutersile, et oli Haririga kolmapäeval rääkinud ning väited vangisolekust ei vasta tõele.

Samal ajal teatas diplomaatiline allikas, et Saudi Araabiat külastaval Prantsuse välisministril Jean-Yves Le Drianil on kavas kohtuda ka Haririga.

Hariri lubas paari päeva pärast Liibanoni naasta

Hariri, kelle ootamatu tagasiastumine Saudi Araabias visiidil viibides paiskas riigi kriisi, lubas teisipäeval kahe päeva pärast kodumaale naasta.

Rohkem kui nädal aega Twitteris vaikinud Hariri kinnitas esimeses säutsus, et temaga on kõik korras ja et ta naaseb ilma perekonnata, kes jääb oma koju Saudi Araabiasse.

Liibanoni president Michel Aoun on keeldunud Hariri 4. novembri lahkumisavaldust rahuldamast ning ei kavatse seda teha enne Hariri naasmist kodumaale. Aoun süüdistas Saudi Araabiat Hariri kinnipidamises.

"Miski ei õigusta peaminister Saad Hariri suutmatust naasta 12 päeva jooksul, sestap oleme seisukohal, et teda hoitakse seal kinni, mis on vastuolus Viini konventsiooniga," ütles Aoun ametlikul Twitteri-kontol.

Liibanonis kahtlustatakse, et Haririt sunniti lahkumisavaldust esitama ja teda hoitakse Saudi Araabias vägisi kinni. Hariri lükkas pühapäeval teleusutluses need väited tagasi ja lubas peatselt Liibanoni naasta.

Hariri lükkas ka Twitteris ümber kuuldused tema kinnipidamisest. "Tahan korrata ja kinnitada: minuga on kõik väga hästi ja ma tulen Jumala tahtel armastatud Liibanoni tagasi, nagu teile kõigile lubasin. Küll te näete," kirjutas peaminister.

Mõned Liibanoni ametnikud nõuavad, et ta tuleks koos perekonnaga, sest siis ei saaks saudid teda survestada.

Hariri juhtum on tekitanud kartusi Liibanoni langemisest Saudi Araabia ja Iraani piirkondliku rivaalitsemise ohvriks. Liibanoni president püüdis kolmapäeval neid hirme kummutada, manitsedes kodanikke "mitte kartma majanduse, rahanduse ega julgeoleku pärast".

Ta nimetas Hariri tagasiastumisteadet ühtlasi rünnakuks Liibanoni iseseisvuse ja väärikuse vastu.

Presidendikantselei: Hariri saabub lähipäevil Prantsusmaale

Ametist tagasi astunud Liibanoni peaminister Saad Hariri saabub lähipäevil Prantsusmaale, ütles Prantsuse presidendi kantselei allikas kolmapäeval AFP-le.

Sündmused seoses selgusetu olukorraga hakkasid hargnema pärast seda, kui presidendikantselei teatas avalduses, et Prantsuse riigipea Emmanuel Macron kutsus Haririt ja tema perekonda tulema Prantsusmaale.

Avalduse kohaselt esitas Macron kutse telefoni vahendusel, kui rääkis nii Saudi kroonprintsi Mohammed bin Salmani kui ka Hariri endaga.

Macron ütles hiljem ajakirjanikele, et Hariri on kutsutud paariks päevaks koos perega Prantsusmaale ja see ei tähenda eksiili minekut.

Prantsusmaa küllakutse ühtib välisminister Jean-Yves Le Driani visiidiga Saudi Araabiasse. Le Drian saabus Ar-Riyadi kolmapäeval, kus tal on kolmapäeval kavas kõnelused kroonprintsi Mohammed bin Salmani ning neljapäeval Haririga.

 

Macron on rõhutanud, et Hariri peaks naasma Liibanoni, et kinnitada oma tagasiastumist või jääma ametisse.

Liibanoni välisminister alustas teisipäeval Euroopa ringreisi

Liibanoni välisminister Gibran Bassil alustas teisipäeval Brüsselis Euroopa ringreisi, mille esmärk on koguda diplomaatilist toetust ja selgitada Liibanoni positsiooni pärast Hariri lahkumist. Pärast Brüsselit külastas minister Prantsusmaad.

Euroopa Liidu välispoliitikajuht Federica Mogherini avaldas teisipäeval lootust, et ootamatult tagasiastumisest teatanud Liibanoni peaminister pöördub lähipäevil kodumaale tagasi.

Mogherini rõhutas teisipäeval Brüsselis välisminister Bassiliga kohtudes EL-i toetust Liibanoni "stabiilsusele, ühtsusele, terviklikkusele ja suveräänsusele".

"Tihedad kontaktid jätkuvad peaminister Haririga ka EL-i diplomaatiliste kanalite kaudu. Kõrge esindaja/asepresident Mogherini ootab lähipäevil tema ja ta perekonna Liibanoni naasmist," öeldi avalduses.

Ka Prantsuse peaminister Édouard Philippe ütles teisipäeval, et Liibanoni peaminister Hariri peab saama Saudi Araabiast kodumaale naasta, sest ainult nii laheneb tema ootamatust tagasiastumisest põhjustatud kriis.

"Kaalul on see, kas härra Hariri saab vabalt kodumaale naasta, et Liibanoni põhiseadusest lähtuvalt olukorda selgust tuua," ütles Philippe Prantsuse parlamendis ja lisas, et Hariri tagasiastumine, mille ta tegi teatavaks Saudi Araabiast televisiooni vahendusel, põhjustas riigis segaduse.

Analüütikute sõnul on Liibanoni järjekordse kriisi näol tegu ühe osaga suuremast vastasseisust Saudi Araabia ja Iraani vahel.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: