Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Iisrael kasutab peaministri sõnul Süürias ka edaspidi jõudu

Peaminister Benjamin Netanyahu hoiatas esmaspäeval, et Iisraeli kavatseb ka edaspidi vajadusel kasutada sõjalist jõudu, et hoida Iraani toetatud väed eemal oma aladelt.

Iisrael on pikka aega süüdistanud Iraani Süüria kodusõja ärakasutamises, et saata oma sõdureid ja liitlaseks oleva Liibanoni šiiarühmituse Hezbollahi võitlejaid Süüria lõunapiirkondadesse juudiriigi piiri lähedale.

Iisrael on hoidunud sõjategevusse sekkumast, kuid teinud kümneid õhulööke, et takistada relvasaadetisi Hezbollahile, mis võitleb koos Süüria presidendi Bashar al-Assadi vägedega.

"Ma olen teinud väga selgeks kõikidele meie sõpradele ning eelkõige sõpradele Washingtonis ja Moskvas, et Iisrael tegutseb Süürias ja sealhulgas selle lõunaosas vastavalt meie julgeolekuvajadustele," ütles Netanyahu.

"Seda on juba juhtunud ja juhtub ka edaspidi," lisas peaminister.

Iraani tööriist

Analüütikute hinnangul on Liibanoni šiialiikumisest Hezbollah saanud kolme aastakümnega suur sõjaline jõud ja peamine "tööriist", mida Iraan kasutab oma mõjuvõimu kehtestamiseks Lähis-Idas.

Kuu alguses tagasi astunud Liibanoni peaminister Saad Hariri andis pühapäeval oma esimese kõne pärast tagasiastumist ja süüdistas selles Hezbollahi sekkumises üle regiooni viisil, mis ohustab ka Liibanoni. Hezbollah kuulus Hariri valitsusse pea aasta.

Hezbollah tegutseb lisaks Liibanonile ka Süürias, Jeemenis ja Iraagis.

Esimeses Liibanoni sõjas 1980. aastatel loodud Hezbollah on rahalise, poliitilise ja sõjalise toetuse saamiseks pöördunud alati peamiselt Iraani poole. Rühmitus on ainus, mis suutis säilitada oma relvaarsenali 15 aastat kestnud Liibanoni kodusõja lõppu 1990. aastal.

Kuigi USA ja Pärsia lahe riigid peavad Hezbollahi terroriorganisatsiooniks ning on kehtestanud sellele majandussanktsioonid, on rühmitusel keskne roll regionaalsetes konfliktides.

Hezbollah sõdib Süüria režiimi poolel

Beiruti Ameerika ülikooli politoloogi Hilal Khashani sõnul on "Iraani kõige tähtsam vahend regioonis Hezbollah".

Rühmitus on Iraagis välja õpetanud mõjuka omakaitseüksuse Hashed al-Shaabi, ütles Khashan. Lisaks on Hezbollahil "agendid" Jeemeni kodusõjas, kus nad toetavad keskvõimuga sõdivaid huthimässulisi.

Rühmitus sõdib ka Süüria kodusõjas Süüria režiimi poolel. Viimane on ka Iraani liitlane. Hezbollahi sekkumine Süüria kodusõtta aitas oluliselt kaasa Süüria režiimi püüdlustele taashõivata mässulistele kaotatud alad.

Süüria sõjas osalemine aitas rühmitusel lihvida ka omaenda lahinguoskusi ning muutis selle geriljarühmitusest tugevaks ründejõuks.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: