Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Saudi Araabia hoiatas Iraani oma julgeoleku "rikkumise" eest

Saudi Araabia välisminister Adel al-Jubeir.
Saudi Araabia välisminister Adel al-Jubeir. Autor/allikas: TASS/Scanpix

Saudi välisminister Adel al-Jubeir hoiatas esmaspäeval Teherani, et kuningriik ei kavatse sallida oma julgeoleku "rikkumist".

"Iraani sekkumine regioonis kahjustab naaberriikide julgeolekut ning mõjutab rahvusvahelist rahu ja turvalisust. Me ei kavatse oma julgeoleku rikkumist sallida," ütles Jubeir Twitteris pärast Iraani-toetatavate Jeemeni mässuliste nädalavahetuse raketirünnakut Saudi pealinnale.

Saudi Araabia väitel andis laupäeval tulistatud raketi mässulistele Iraan. Mässuliste sõnul oli raketi sihtmärk Ar-Riyadis asuv Kuningas Khaledi rahvusvaheline lennujaam.

Saudid: Iraani toetust huthidele võidakse pidada sõjaliseks rünnakuks

Jeemeni huthimässulistega võitlev Saudi Araabia juhitav koalitsioon hoiatas, et kui Iraan peaks mässulisi toetama, võib koalitsioon seda pidada sõjaliseks rünnakuks.

"Huthide juhtimine Iraani poolt kuulub naaberriike ning piirkonna rahu ja püsikindlust sihtivate selgete agressiooniaktide valda. Seetõttu peab koalitsiooni ülemjuhatus selliseid tegusid Iraani režiimi ränkadeks agressiooniaktideks ja neid võidakse käsitleda Saudi Araabia sõjalise ründamisena," seisis koalitsiooni avalduses.

Selles rõhutatakse, et "koalitsiooni väejuhatus kinnitab, et kuningriik (Saudi Araabia) jätab omale õiguse anda sobival ajal ja viisil vastulöök Iraanile".

Saudi Araabia juhitav koalitsioon sulges Jeemeni sadamad ja lennuväljad seoses mässuliste tulistatud ballistilise raketiga.

Koalitsioon ütles avalduses, et sulgemine on ajutine ning arvestab humanitaar- ja abiorganisatsioonide tegevust.

Iraan on toetanud huthisid, kuid eitab nende relvastamist.

Iraan nimetas Saudi raketisüüdistust "vastutustundetuks"

Iraan nimetas esmaspäeval "vastutustundetuks provokatsiooniks" Saudi Araabia süüdistusi Teherani seotusest nädalavahetuse raketirünnakuga Saudi pealinnale Ar-Riyadile.

Iraani välisministeeriumi kõneisik Bahram Ghassemi nimetas Saudi-juhitava koalitsiooni süüdistusi "ebaõiglasteks, vastutustundetuteks ja provokatiivseteks".

Allikad: Saudi Araabia keelas Jeemeni presidendil Jeemenisse naasmise

Saudi Araabia keelas Jeemeni presidendil, tema poegadel, ministritel ja teistel ametnikel mitmeks kuuks riiki Jeemenisse naasmise, ütlesid Jeemeni ametnikest allikad esmaspäeval.

President Abedrabbo Mansour Hadi ja paljud tema juhitud valituse ametnikud põgenesid Jeemeni kodusõja algul Saudi Araabiasse. Kodusõda kestab kolmandat aastat ning Hadi ja tema lähikond on suurema osa sellest ajast elanud Ar-Riyadis.

Uudisteagentuuriga Associated Press vestelnud ametnike sõnul langetas Saudi Araabia otsuse Hadi ja tema valitsuse kaitseks, kuid lisasid, et seda võidi teha ka Hadisse ja tema valitsuse naasmisesse vaenulikult suhtuva Araabia Ühendemiraatide meeleheaks.

Saudi Araabia ja AÜR on kaks keskset osist araabia riikide koalitsioonis, mis sõdib Jeemenis Hadi võimu taastamise nimel huthimässuliste vastu.

Augustis pidi Hadi naasma Ar-Riyadi lennujaamast, kui ta üritas Jeemenisse naasta, ütles üks allikatest. Hadi on korduvalt palunud Saudi kuningal Salmanil lubada tal naasta Jeemenisse, kuid vastust pole tulnud, lisas allikas.

 

Saudi monarh kohtus hiljuti tagasi astunud Liibanoni peaministriga

Saudi Araabia kuningas Salman kohtus esmaspäeval vähem kui kahe päeva eest tagasi astunud Liibanoni endise peaministri Saad Haririga.

Kohtumisel "vaadati üle olukord Liibanonis", teatas pressiagentuur Saudi Press Agency. Istungil viibisid ka Saudi siseminister, välisminister ning araabia ja Pärsia lahe asjade riigiminister.

Ar-Riyadi toetusega Hariri teatas laupäeval Saudi Araabia pealinnast üllatuslikult, et astub tagasi. Telepildis edastatud avalduses tõi Hariri esile Iraani toetusega Liibanoni šiialiikumise Hezbollah "haarde" Liibanoni üle ning lisas, et kardab oma elu pärast.

Hezbollah' juhi Hassan Nasrallah' hinnangul astus Hariri tagasi Saudi Araabia "sunnil".

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: