Saudi Araabia vahistas hulga printse ja eksministreid

{{1509856080000 | amCalendar}}
Foto: AFP/Scanpix

Saudi Araabia vastselt moodustatud korruptsioonivastane komisjon vahistas laupäeval kümme printsi ja kümneid endisi ministreid, teatas Saudi omanduses olev telekanal Al Arabiya anonüümsetele allikatele viidates.

Ühtlasi vahetati välja Saudi rahvuskaardi juht, mereväeülem ja majandusminister. Rahvuskaardi juhti peeti kunagi juhtivaks kandidaadiks troonile.

Vahistamised leidsid aset kohe pärast seda, kui komisjon eesotsas mõjuvõimsa kroonprintsi Mohammed bin Salmaniga tööd alustas.

"Saudi Araabias võeti vahi alla kümme printsi ja kümneid ministreid," kirjutas Al Arabiya oma Twitteri kontol.

Ametlikku kinnitust printside arreteerimise kohta seni pole.

Meedia andmeil alustas komisjon juurdlust üleujutuste osas, mis laastasid 2009. aastal Punase mere äärset Jeddah' linna, ja seoses Mersi viiruse puhanguga mõne aasta eest.

Riiklik uudisteagentuur SPA kirjutas, et komisjoni eesmärk on säästa riigi raha, karistada korrumpeerunud inimesi ja neid, kes kasutavad ära oma positsiooni.

Vahistatute seas on ka miljardärist prints Al-Waleed bin Talal, teatasid Saudi uudisteportaalid, kuigi ametlikku kinnitust sellele veel ei ole.

32-aastane kroonprints, keda sageli nimetatakse lihtsalt lühendiga MBS, on esimene 21. sajandil täiskasvanuks saanu, kes asub troonile selles riigis, kus pool elanikkonnast on alla 25 aasta vanad. Millal see juhtub, pole siiski seni teada.

MBS-is nähakse juba riigi de facto valitsejat, kes kontrollib kõiki tähtsamaid hoobasid valitsuses alates kaitsevaldkonnast kuni majanduseni. Üldiselt arvatakse, et prints Mohammad on välja juurimas riigisisest teisitimõtlemist enne võimu üleminekut tema 81-aastaselt isalt kuningas Salmanilt.

Septembris vahistasid võimud umbes kaks tosinat inimest, sealhulgas mõjukaid vaimulikke.

Analüütikute sõnul olid paljud vahistatutest vastu prints Mohammedi agressiivsele välispoliitikale, mis hõlmab suhete katkestamist naabermaa Katariga, aga ka mitmetele siseriiklikele reformidele, nagu riigi varade erastamine ja subsiidiumide kärpimine.

Saudi valdusfirma aktsiad langesid järsult vahistamiste järel

Saudi Araabia suure valdusettevõtte Kingdom Holding Co. aktsiad langesid kümme protsenti pärast selle omaniku, Saudi miljardärist printsi Al-Waleed bin Talali vahistamist.

Al-Waleed bin Talal on üks 11 printsist ja 38 endisest valitsusministrist, ministri asetäitjast ja ärimehest, kes vahistati laupäeval korraldatud suuroperatsiooni käigus.

Kingdom Holding teatas pühapäeva hommikul oma kolmanda kvartali kasumist, mis ulatus 247,5 miljoni riaalini (56,8 miljonit eurot). Ettevõtte sõnul on nende suur kasum võrreldes eelmise aasta sama perioodiga tingitud "hotellide arvu suurenemisest, teistest jooksvatest tuluallikatest ja dividendidest".

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: