Ministeerium: raha eraldamisega ootab USA Baltimaadelt suuremat koostööd

Foto: Haridus- ja teadusministeerium

USA võib järgmisel aastal eraldada Balti riikidele kaitsevõime tugevdamiseks kokku 100 miljonit dollarit ning abiga kaasneb sõnum - tehke rohkem koostööd. Seni on paljude oluliste kaitsehangete puhul Eesti, Läti ja Leedu käinud erinevaid radu.

100 miljonit dollarit kolmele Balti riigile - iga riik saaks selle eest ühe hävituslennuki, olenevalt tüübist. 30 miljonit pole siiski eelkõige paun kulda, vaid sõnum, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Mis eristab seda 100 miljonit sellest 100 miljonist, mis 2014. aastal Eestile, Lätile ja Leedule anti - ameeriklaste poolt kaasapandud sõnum on seekord, et Balti riigid võiksid teha omavahel rohkem koostööd," selgitas kaitseministeeriumi kaitseinvesteeringute osakonna juhataja Kusti Salm.

Riigikogu riigikaitsekomisjoni liige, erukindral Ants Laaneots ütles, et Balti koostöö pole seni suurte hangete osas toiminud. Iga Balti riik on omaette tark.

"Lätlased ja leedulased ostsid soomustehnika hoopis teised variandid võrreldes nendega, mis meil on. Siin päris hästi see kooperatsioon ei laabu," tõdes Laaneots.

Kolm aastat tagasi ostis Eesti USA toetuse eest tankitõrjerelvad Javelin koos rakettidega, sidesüsteemid ostis Eesti oma raha eest.

"Selle raha eest me 2014. aastal - sarnase 100 miljoni eest - alustasime tankitõrjevõime loomisega," kinnitas Salm.

USA kongress ja president peavad kaitse-eelarve veel heaks kiitma, enne kui Läänemere ääres saavad kaitseministeeriumid hakata dollareid kulutama.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: