Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

USA on valmis Põhja-Koreaga eeltingimusteta kõnelusteks

{{1513134420000 | amCalendar}}
Foto: AFP/Scanpix

USA välisminister Rex Tillerson teatas teisipäeval, et Ühendriigid on valmis Põhja-Koreaga eeltingimusteta kõnelusteks.

"Me oleme valmis esimeseks kohtumiseks ilma eeltingimusteta," kinnitas Tillerson Washingtonis.

"Lihtsalt kohtume ja vestleme kasvõi ilmast, kui tahate," naljatas välisminister.

Minister väljendas ühtlasi usku sellesse, et Ühendriigid teevad kõik Põhja-Korea osas diplomaatilise lahenduse leidmiseks. Tillerson hoiatas samas, et USA armee on valmis vajaduse korral tegutsema.

Välisminister lisas, et kui diplomaatia ja kõnelused ebaõnnestuvad, siis ta peab seda isiklikuks läbikukkumiseks kriisi lahendamisel.

"Me oleme valmis rääkima igal ajal, mil nemad on valmis rääkima. Kuid nad peavad läbirääkimiste laua taha tulema ja tulema sinna arusaamisega, et neil on vaja teha teised valikud," rääkis Tillerson.

Välisministri sõnul tuleb Pyongyangil lõpuks ikkagi näidata, et nad on valmis kaaluma loobumist oma pommidest.

Põhja-Korea esindajad kinnitasid ÜRO saadikule sõja vältimise tähtsust

Põhja-Korea võimuesindajad kinnitasid ÜRO poliitikaasjade osakonna juhataja Jeffrey Feltmani sõnul talle, et sõja vältimine on äärmiselt tähtis, edastasid teisipäeval diplomaadi ülevaadet visiidist uudisteagentuurid.

Möödunud nädalal Põhja-Koread külastanud Feltmani hinnangul tuleb pinged Korea poolsaarel lahendada kiiresti ja diplomaatiliselt, sest olukord on pingeline ja ohtlik. Feltman kohtus Põhja-Korea välisministri Ri Yong-ho ja asevälisministri Pak Myong-kukiga nädalavahetusel Pyongyangis.

Diplomaadi sõnul ei pakkunud Põhja-Korea pool siiski otseselt kõneluste jätkamist. Feltmani kinnitusel lubas ta neile sellest hoolimata, et dialoog jätkub ja tema visiiti tuleb võtta vaid alustusena.

Feltman toonitas veelkord, et Korea poolsaarel pingestunud olukord on praegu maailma kõige ohtlikum julgeolekuküsimus.

Ameeriklane Feltman oli alates 2010. aastast esimene nii kõrgel ametikohal maailmaorganisatsiooni diplomaat, kes Põhja-Koread külastas.

Pyongyangi riiklik meedia kirjutas juba laupäeval, et Põhja-Korea süüdistas harukordsel kohtumisel kõrge ÜRO ametiisikuga pingete kasvus Ühendriike, kuid nõustus regulaarse kommunikatsiooniga maailmaorganisatsiooniga.

"Põhja-Korea teatas kohtumisel, et praeguses pingelises olukorras Korea poolel on süüdi USA vaenulikkus ja tuumašantaaž," märkis KCNA, lisades, et Pyongyang nõustus "reguleerima ÜRO-ga suhtlust eri tasandil visiitidega".

Moskva skeptiline

Vene välisminister Sergei Lavrov peab Põhja- Korea ja USA vahel dialoogini jõudmise šansse väikseks.

"Põhjakorealased on öelnud meile rohkem kui korra, et nad vajad julgeolekugarantiisid, eriti olukorras, kus Washington püüab taanduda Iraani tuumaprogrammi käsitlevatest kokkulepetest," ütles Lavrov reedel Viinis Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) välisministrite kohtumisel.

"Nüüd muutub tingimuste loomine dialoogi jätkamiseks veelgi raskemaks," tsiteerisid Vene uudisteagentuurid välisministrit.

Vene kindralstaabi ülem ja asekaitseminister Valeri Gerassimov rõhutas esmaspäevasel kohtumisel Jaapani kaitseministri Itsunori Onoderaga, et Põhja-Korea tuumaprogrammiga seonduvat olukorda saab lahendada vaid poliitilis-diplomaatilisel viisil. Põhja - Korea tuumaküsimuse tõstatas Jaapani minister.

"Jaapani kõige tõsisem mure on Põhja- Korea. Põhja- Korea jätkab tuumaraketiprogrammiga, see on tõsine oht maailmakogukonnale," ütles Onodera, märkides, et sooviks arutada sellesuunalisi ühissamme.

Kindralstaabiülem meenutas omalt poolt Venemaa seisukohta ja märkis, et olukorra pingestamine selle küsimuse ümber ei aita lahendamisele kaasa.

"Arvame, et seda küsimust saab lahendada vaid poliitilis-diplomaatiliste vahenditega", rõhutas Gerassimov.

Põhja-Korea saab Kimi sõnul maailma kõige võimsamaks tuumariigiks

Liider Kim Jong-un lubas Põhja-Koreast teha kõige võimsama tuumariigi maailmas, teatas kolmapäeval riiklik uudisteagentuur KCNA.

Kim kinnitas päaev varem töölistele kõneledes muu hulgas, et riik teeb võiduka arenguhüppe kõige võimsamaks tuuma- ja sõjajõuks maailmas.

Lõuna-Korea president alustas visiiti Hiinasse

Lõuna-Korea president Moon Jae-in alustas kolmapäeval oma esimest riigivisiiti Hiinasse.

Oodatakse, et Moon arutab Hiina presidendi Xi Jinpingi ja teiste liidritega Põhja-Korea tuuma- ja raketiprogrammi ning Lõuna-Koreasse paigutatud USA raketitõrjesüsteemi.

Visiit kestab neli päeva ning Mooni ja Xi kohtumine toimub neljapäeval.

Raketitõrjesüsteemi THAAD paigutamine häirib Hiinat, sest Peking peab seda ohuks oma julgeolekule. Peking kehtestas seepeale sanktsioone Lõuna-Korea firmadele ja keelas oma kodanikele grupituurid Lõuna-Koreasse.

Samas väljastasid mõlemad riigid novembris sõna-sõnalt samad avaldused soovist parandada omavahelisi suhteid. Avalduses üksikasju ei täpsustatud, kuid Peking on nõudnud, et Soul lubaks ametlikult, et ei suurenda THAAD-i süsteemide arvu riigis ega liitu mis tahes USA regionaalse raketikilbiga.

Mooni kantselei ütles reisi eel, et mais ametisse saanud president tahab "normaliseerida" suhted Pekingiga ning visiit saab olema pöördepunkt "küpsema" suhte poole.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: