USA ärgitas katkestama kõiki sidemeid Põhja-Koreaga
USA kutsus kolmapäeval maailma riike üles katkestama kõik diplomaatilised ja kaubandussidemed Põhja-Koreaga vastuseks selle viimasele mandritevahelise ballistilise raketi (ICBM) katsetusele.
"Me kutsume kõiki riike katkestama kõik sidemed Põhja-Koreaga," ütles Ühendriikide suursaadik Nikki Haley ÜRO Julgeolekunõukogu erakorralisel istungil.
Haley hoiatas, et sõja puhkemise korral hävitatakse Põhja-Korea täielikult.
"Põhja-Korea diktaator tegi eile valiku, mis toob maailma sõjale lähemale," märkis USA saadik.
"Kui sõda peaks puhkema, ärgu olgu siin kaksipidi mõistmist: Põhja-Korea režiim hävitatakse täielikult," lisas ta.
USA ärgitab Hiinat katkestama naftatarned Põhja-Koreale
USA president Donald Trump ärgitas Hiina liidrit Xi Jinpingi katkestama toornafta tarned Põhja-Koreale, ütles Nikki Haley.
Trump ütles kolmapäeval telefonivestluses Hiina presidendiga, et "me oleme jõudnud punkti, kus Hiina peab naftavoolu Põhja-Koreasse katkestama", ütles Haley.
Trump: Pekingi saadiku visiidil polnud mõju Kim Jong-uni käitumisele
Trump ütles neljapäeval Twitteris, et Hiina saadiku hiljutisel visiidil Põhja-Koreasse polnud mõju Põhja-Korea liidri Kim Jong-uni käitumisele.
"Näib, et äsja Põhja-Koreast naasnud Hiina saadikul ei olnud Väikse Raketimehe üle mingit mõju," säutsus Trump pärast katsetust.
The Chinese Envoy, who just returned from North Korea, seems to have had no impact on Little Rocket Man. Hard to believe his people, and the military, put up with living in such horrible conditions. Russia and China condemned the launch.
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) November 30, 2017
Uus raketikatsetus
Pyongyang teatas varem, et katsetas teisipäeval uut ja kogu USA-d tabada suutvat mandritevahelist ballistilist raketti Hwasong 15, edastas Lõuna-Korea meedia.
Sellega lõppes üle kahe kuu kestnud paus Põhja-Korea raketikatsetustes. Eelmine katsetus toimus 15. septembril ning kolmapäeval toimunud katsetusega lõppesid spekulatsioonid, et pausi tingis Põhja-Korea soov avada pingete lõdvendamiseks uks läbirääkimistele.
Põhja-Korea riigimeedia ütles, et kolmapäeval teele saadetud rakett on Pyongyangi seni välja arendatutest tehniliselt kõige keerulisem.
"Relvasüsteem Hwasong-15 on mandritevaheline ballistiline rakett, mille tipus on ülisuur ja raske lõhkepea, mis suudab tabada kogu Mandri-USA-d," ütles riiklik uudisteagentuur KCNA.
Pyongyangi sõnul jõudis rakett 4475 meetri kõrguseni ja kukkus vette laskeplatvormist 950 kilomeetri kaugusel.
Laskeulatus 13 000 kilomeetrit
Relvastuskontrolli ekspert David Wright ütles, et raketi trajektoori järgi otsustades on raketi tegelik laskeulatus 13 000 kilomeetrit. See oleks varasematest katsetustest suurim ning tähendaks, et rakett suudab tabada kõiki USA suurlinnu.
Pyongyang pole veel tõestanud, et on omandanud tehnilise oskuse tuua lõhkepea kosmosest Maale tagasi ühes tükis ja töötavana, kuid eksperdid arvavad, et Põhja-Korea on tuumaraketilöögi andmise võimekuse lävel.
Kreml nimetas Pyongyangi raketitesti provokatsiooniks ja Hiina väljendas selle üle "sügavat muret".
USA ametnik: praegu suudame Põhja-Korea raketirünnaku peatada
USA sõjavägi on endiselt veendunud, et vähemalt praegu suudetakse riiki igasuguse Põhja-Korea raketiohu eest kaitsta, ütles Ühendriikide ametiisik kolmapäeval pärast Pyongyangi uut tüüpi raketi katsetust.
USA kaitseminister Jim Mattis kinnitas, et rakett lendas kõrgemalt, kui ükskõik milline varasem Põhja-Koreast ning hoiatas, et Pyongyang võib peagi ohustada kogu maailma.
Anonüümsust palunud USA ametiisik ütles uudisteagentuurile AFP, et Ameerika ei ole muutnud oma hinnangut, mille kohaselt selle erinevad tõrjesüsteemid suudavad peatada võimaliku Põhja-Korea raketirünnaku, kuid see ei pruugi nii jääda.
"Ma ei usu, et nad võiksid praegu USA-le eduka tuumarünnaku korraldada," märkis ametnik.
"Üldise hinnangu kohaselt suudame peatada kõik, mis Põhja-Koreal praegu on. Tuleviku osas ma ei tea."
Soul: Põhja-Korea võib anda olümpiale surmahoobi
Põhja-Korea võib uue raketikatsetuse või mõne muu provokatsiooniga 2018. aasta taliolümpiamängudele surmahoobi anda, hoiatas Lõuna-Korea minister neljapäeval.
Ühinemisminister Cho Myoung-gyon esines hoiatusega teadete peale, et iga-aastased Lõuna-Korea ja USA sõjaväeõppused võidakse Pyeongchangi olümpiamängude tõttu edasi lükata.
"Kui Põhi vahetult enne olümpiamänge taas provotseerib, võib see anda olümpiale surmahoobi," ütles minister. "Seetõttu on tähtis korraldada Pyeongchangi taliolümpiamängud stabiilses õhkkonnas."
Taliolümpiamängud algavad 9. veebruaril ja kestavad 25.-ni. Pärast seda peetakse alates 9. märtsist paraolümpiamängud.
Mõlemad leiavad aset Põhja-Korea piirist 80 kilomeetri kaugusel Pyeongchangi mägikuurordis.
Iga-aastased sõjaväeõppused Key Resolve/Foal Eagle algavad harilikult veebruari lõpus või märtsi algul ja kestavad aprilli lõpuni.
Tavaliselt kaasneb õppustega pingetõus piirkonnas, sest Põhja-Korea väitel harjutatakse sissetungi. Pyongyangil on tavaks vastata oma õppustega, mille raames lennutatakse ka rakette.
Uudisteagentuur Yonhap teatas kaitseallikatele viidates, et Soul võib paluda õppuste edasilükkamist, et need ei langeks kokku olümpiamängudega.
Toimetaja: Laur Viirand
Allikas: BNS