Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Narva võib punamõrvarite nime kandvad tänavad ümber nimetada

Tiimanni tänav 20
Tiimanni tänav 20 Autor/allikas: maps.google.ee

Narvas on taas päevakorda kerkinud siiani kahe veriste kätega kommunisti nime kandva tänava ümbernimetamise küsimus, kirjutab ajaleht Põhjarannik.

Üks Narva suurematest tänavatest kannab Narva töörahva kommuuni esimehe, Narva sõjarevolutsioonikomitee juhtiva tegelase, aastatel 1918-1919 Narva linna täitevkomiteed juhtinud Albert-August Tiimanni nime. Teine Narva tänav on saanud oma nime läti päritolu poliitiku, Narva sõjarevolutsioonikomitee esimehe, 1918. aastal Narva punakaardiväe polgu rajaja Ants Daumani (Ansis Daumanise) järgi.

Narva linnasekretär Ants Liimets koostas ajalugu käsitleva ettekande, mis annab teada, et Eesti Töörahva Kommuuni ajal (1918-1919) lasti maha 67 inimest.

"Täielikku analüüsi ma teinud ei ole, kuid arvan, et hukatuid oli üle 100 inimese. Kui maha lasti vastaseid, siis seda võib veel kuidagi mõista, kuid selles nimekirjas on ka kuus nime, millel juures sõnad "kahtlane inimene". Inimesi lasti maha igasuguse uurimise ja kohtuta," rääkis Liimets Raadio 4 eetris.

Liimets edastas enda kogutud andmed Narva kohanimedega tegelevale komisjonile.

"Küsimus on selles, kas Narva tänavad peaksid kandma selliste "kangelaste" nimesid, kes seadustest midagi ei pidanud, vaid käitusid nii, nagu nad oma idee järgi kohaseks pidasid. Idee ise oli normaalne, kuid seda viidi ellu inimeste seas hirmu külvates ja neid mõrvates," sõnas Liimets kommunistide kohta, keda praegu terroristideks nimetataks.

Protseduurireeglite kohaselt esitab kohanimede komisjon oma ettepaneku Narva linnavalitsusele, sealt saadetakse see linnavolikogusse, kus sellega tegeleb esmalt kultuurikomisjon ning alles siis ütleb oma lõpliku sõna kogu volikogu.

"Selleks kulub ligi kaks kuud," oletas Liimets. Ta märkis, et samal ajal tuleb teha ka selgitustööd, kuna nimekomisjoni liikmed on juba väljendanud seisukohta, nagu polevat Tiimanni ja Daumani kuritegude kohta mingeid tõendeid.  

"Lihtsalt niisama tänavaid ümber nimetada pole normaalne, selleks peab põhjus olema," nõustus Liimets. "Aga põhjus on see, et nad saatsid lihtsalt niisama inimesi surma. Ja sellepärast ongi vaja selgitustööd teha."

1994. ja 1995. aastal korraldati Narvas paar kampaaniat ilmselgelt nõukogulike tänavanimede kõrvaldamiseks, ent kahte eelnimetatud tänavat neist ükski millegipärast ei puudutanud. Toona eraldas linn raha isegi selliste pikkade tänavate ümbernimetamiseks nagu Jaan Anvelti tänav (Paul Kerese tänavaks) ning Lenini prospekt (Joala tänavaks).

Surve Narva linnavõimudele tänavanimede muutmiseks tugevnes pärast seda, kui Põhjarannik juhtis 2002. aastal avalikkuse tähelepanu sellele, et Narvas kannavad paljud tänavad endiselt Eesti Vabariigi vastu võidelnud ja süütute inimeste mõrvadega seotud punarevolutsionääride nimesid. Sellest said innustust ka ühiskondlike liikumiste ja organisatsioonide esindajad, kes esitasid üleskutsed enamlaste nimesid kandvate tänavate nimede muutmiseks, ent Narva volikogu saadikud ei söandanud toona oma valijate ajaloomälu häirima hakata.

Allikas: ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: