Narva tänavanimede vaidlus võib saada kauaoodatud lahenduse

Foto: ERR

Narva skandaalsete tänavanimede vaidlus võib saada kauaoodatud lahenduse, sest riigikogu menetluses on eelnõu, mis võimaldaks kohustada omavalitsusi Eesti ajaloo- ja kultuuriruumiga ebasobivaid tänavanimesid muutma.

Eelnõu, mille autorid on riigikogu Isamaa ja Reformierakonna saadikud, ei lubaks kasutada kohanimedes Eesti Vabariigi vastu tegutsenud inimeste nimesid, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Narvas kaitseb Eesti Töörahva Kommuuni tegelaste Tiimanni- ja Daumani-nimelisi tänavaid volikogu, mis alates sajandivahetusest pole leidnud põhjust nende ümbernimetamiseks.

Miks Narva linnavolikogu Eesti Vabariigi vastu võidelnute nimega tänavaid ümber nimetada ei taha, sellele ühest vastust ei ole. Räägitakse tänavasiltide ümbervahetamise ebamugavusest, suurest rahalisest kulust, kuid vastus võib peituda ka lihtsalt jonnis.

"Need, kes toetavad tänavate ümbernimetamist, kasutavad üsna subjektiivseid ja küllaltki vaieldavaid andmeid. On vastupidiseid arvamusi - et nad hoopis kaitsesid Eesti Vabariigi iseseisvust. See on ajalugu, kuid kohaliku omavalitsuse õigused tänavate ümbernimetamise küsimuses peavad jääma omavalitusele, mitte mingisugustele riigistruktuuridele," kommenteeris Narva volikogu linnamajanduskomisjoni esimees Aleksei Mägi.

Narva linnavalitsus pakkus Tiimanni tänavale Soldina ja Daumani tänavale Kivilinna nime. Eelnõu rändas mööda volikogu komisjone enam kui aasta, kuid tulutult.

"Kui riigil on võimalik siin ennast näidata, siis ei peaks jääma kõrvaltvaatajaks. Kui on näha, et kohalik valitsev seltskond ei soovi, ei suuda seda ära teha, siis tulebki sekkuda. Ja siis saab öelda, et riik tegi selle ära vastu meie tahtmist, riigi vastu me ei saa ja meie ei vastuta," rääkis Narva linnavolinik Tarmo Tammiste.

Kohanimeseaduse muudatus annaks valitsusele õiguse kohustada Narvat ebasobivaid tänavanimesid muutma. Narva volikogu sooviks sel teemal teha rahvaküsitluse.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: