Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Punamõrvarite nimega tänavad ei pruugi Narvast presidendi tulekuks kaduda

Narva linn.
Narva linn. Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Narva linnasekretär Ants Liimets avaldas mullu detsembris lootust, et linnas senini kahe veriste kätega kommunisti nime kandvad tänavad saavad uue nime paari kuuga, kuid nimevahetust pole senini teoks saanud ning pole selge, kas see jõutakse ära teha enne president Kersti Kaljulaidi ajutist Narva kolimist.

Üks Narva suurematest tänavatest kannab Narva töörahva kommuuni esimehe, Narva sõjarevolutsioonikomitee juhtivtegelase ja Narva linna täitevkomiteed juhtinud Albert-August Tiimanni nime. Teine Narva tänav on saanud oma nime Narva sõjarevolutsioonikomitee esimehe, 1918. aastal Narva punakaardiväe polgu rajanud Ants Daumani järgi.

Ants Liimets ütles mullu detsembris peetud ettekandes, et Eesti Töörahva Kommuuni ajal lasti maha 67 inimest ning on küsitav, kas Narva tänavad peaksid kandma selliste "kangelaste" nimesid. Toona arvas ta, et nimede muutmisprotsess võtab aega kaks kuud.

Reedel ütles Liimets ERR-ile vahepealsetest arengutest rääkides, et linna juriidiline teenistus valmistas ette ja Narva linnavalitsus võttis vastu tänavanimede muutmise otsuse ning saatis selle volikokku, sest Narva põhimääruse järgi saab just volikogu tänavanimesid muuta.

"Põhjendati ka ära, miks peab muutma, et need ei sobi Eesti riigis ja Narva linnas sellega, millega need mehed hakkama said või millesse segatud olid. Ehkki nad ise mahalaskjad ei olnud, siis ilma nende teadmata see toimuda ei saanud," tõdes Liimets.

Volikogus arutas teemat tema sõnul kaks komisjoni ja linnamajanduskomisjonis tegi Liimets ka ise ettekande. Peamine mure oli komisjonis muudatuse maksumus, kuid Liimetsa sõnul tegelikult kulutusi ei teki, sest tänavasiltide vahetamine on majaomanike, mitte linna probleem ning ülejäänud muudatused tehakse arvutisüsteemis.

Häältega 5:4 otsustas komisjon panna küsimuse volikogu istungile. Linnaehituskomisjon otsustas aga, et asja tuleb hakata arutama ja võib-olla korraldada ka rahvaküsitlus.

"Linnavalitsus otsustas panna mõlemate nimede asemele mitte enam isikute, vaid nähtuste nimed," lausus Liimets. "Nüüd see siis seisab volikogus, päevakorda pole seda seni veel võetud, võib-olla siis järgmise või ülejärgmise nädala istungil."

Suunaandja peaks otsusele olema kultuurikomisjon, sinna aga pole volikogu esimees küsimust Liimetsa sõnul veel suunanud.

Eesti president Kersti Kaljulaid kolib juba augustis Narva, kus veedab augusti viimase ja septembri esimese nädala ning novembri teise ja neljanda nädala. Seda sammu on ta põhjendanud sooviga näidata Eesti kogukonna ja ühiskonna kohalolekut Narvas ja selle linna väärtustamist.

Kas "punakangelaste" nimedega tänavad jõutakse presidendi saabumiseks ümber nimetada, ei osanud Liimets öelda. Ka Narva linnavolikogu kantseleist öeldi ERRile, et praegu pole teada, millal küsimus linnavolikogu päevakorda jõuab.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: