Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Taani kaalub liitumist NATO küberkeskusega

{{1516006860000 | amCalendar}}
Foto: Siim Verner Teder

Peaminister Jüri Ratas ja Taani peaminister Lars Løkke Rasmussen keskendusid Tallinnas kohtudes küberjulgeoleku tugevdamisele ja arutasid ka võimalust, et Taani liitub tulevikus NATO küberkaitsekoostöö keskusega

Rasmussen ütles, et Taani võimalik panus küberkaitsekoostöösse sõltub kaitse-eelarve läbirääkimistest, kuid ta on "optimistlikult meelestatud". Ta tunnistas, et küberohud on üks meie aja suurimaid väljakutseid majandusele, ühiskonnale ja julgeolekule, mistõttu on vaja selles vallas veel rohkem koostööd teha.

"Rääkides küberkaitsest, siis kõnelesime ka Taani võimalikust osalusest Eesti küberkaitse keskuses ja toetusest sellele. Lubasin peaministrile, et pärast meie kaitse-eelarve vaidluste lõppu otsustame. Olen optimist ses osas, et Taani liitub keskusega," selgitas Rasmussen.

Rasmussen rõhutas, et Venemaa käitumine on loonud Läänemere piirkonnas ettearvamatu ja ebastabiilse olukorra, niisiis näitab Taani vägede suurendatud kohalolek Tapal nii Venemaale kui liitlastele, et Taani on valmis julgeolekusse panustama ning on pühendunud NATO artikkel 5-le.

"Aktuaalse kaamera" küsimusele, kas Taani võiks julgeolekuolukorra halvenemisel suurendada oma väekontingenti Balti riikides, vastas peaminister, et ajadusel küll, kuid eeldatavasti sellist vajadust ei teki.

"Artikkel 5 tähendab vastutuse võtmist. Kui peaks juhtuma halvim, oleme valmis oma kohust täitma. Kuid seda ei juhtu. Ma olen kindel selles," ütles Rasmussen.

 "Eestit ja Taanit ühendab tugev digigeen," sõnas Ratas, kelle sõnul arutasid valitsusjuhid kohtumisel, kuidas saaksid Eesti ja Taani teha digikoostööd nii kahepoolselt kui Põhja- ja Baltiriikide vahel. Esimene näide sellest — Eesti ja Soome X-tee liidestamine — on juba töös.

Arutlusel oli ka hübriidohtudega võitlemine, strateegilise kommunikatsiooni tugevdamine ning ühised tegevused telekommunikatsioonis ja panganduses.

Ratas meenutas, et Taani ja Eesti jagavad ka ühist ajalugu: Eesti tähistab sel aastal sajandat juubelit, samas kui järgmisel aastal täitub 800 aastat lahingust Tallinna all, millega on seotud Taani lipu Dannebrogi sünnilegend.

Tallinnas asuv NATO küberkaitsekoostöö keskus on NATO poolt akrediteeritud rahvusvaheline oivakeskus, mõttekoda ja väljaõppeasutus. Asutus keskendub rakendusuuringutele, analüüsidele, info jagamisele ning koolitustele ja õppustele küberkaitse valdkonnas. Keskus on maailma suurima rahvusvahelise iga-aastase tehnilise arvutivõrkude kaitsele keskendunud õppuse Locked Shields korraldaja.

Taani peaministri võttis Kadriorus vastu ka president Kersti Kaljulaid. Taani valitsusdelegatsioon jätkab oma Balti ringreisi Lätis ja Leedus.

Toimetaja: Anette Parksepp, Vahur Lauri

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: