Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Küberkaitseõppuse Locked Shields võitjaks tuli NATO meeskond

NATO küberkaitsekoostöö keskuse direktor Merle Maigre.
NATO küberkaitsekoostöö keskuse direktor Merle Maigre.

Sel nädalal Tallinnas toimunud NATO küberkaitsekeskuse korraldatud rahvusvahelise küberõppuse Locked Shields võitjaks tuli NATO meeskond. Teise koha pälvis Prantsusmaa esindus ja kolmanda eelmisel aastal võitjaks osutunud Tšehhi.  

"Esmakordselt osales Locked Shieldsi õppus NATO eri agentuuride eksperte ühendav meeskond. Nad osutusid parimaks õppuse kõigis olulisemates kategooriates," ütles õppuste üks juht Aare Reintam.

Ta lisas, et tunnustust väärivad kõik seni kõige keerukama ülesehituse ja väljakutsetega Locked Shieldsi õppusel osalenud meeskonnad.

Kokku oli õppuse mänguvõrgus ligi 4000 virtuaalset süsteemi ja reaalajas viidi läbi enam kui 2500 rünnakut. Lisaks pidid meeskonnad lahendama strateegilisi ülesandeid, kirjutama situatsiooniraporterid, viima läbi digiekspertiisi, lahendama õigusküsimusi ja vastama arvukatele meediapäringutele.

"Elutähtsatest teenustest nagu elektrivarustus ja kommunikatsioonivõrgud sõltub kogu meie kaasaegne digiühiskond ning kübereksperdid peavad pidevalt harjutama nende süsteemide kaitset," rääkis Reintam.

Locked Shields’i stsenaariumi järgi kaitsesid õppusel osalevad meeskonnad rünnaku alla sattunud fiktiivse riigi arvutivõrke ja infosüsteeme. Lisaks ulatuslikule küberrünnakule toimus sihtmärgi all olevas riigis rida teisi arenguid, mis tema julgeolekut nõrgestavad. Eesmärk oli luua päriselule sarnanev ettekujutus sellest, kui suure mõjuga võivad olla küberintsidendid ning kui läbimõeldud ja mitmetahulised peavad olema meetmed nende lahendamiseks, teatasid õppuse korraldajad.

NATO küberkaitsekeskus korraldab õppust Locked Shields alates aastast 2010. NATO küberkaitsekeskus on NATO akrediteeritud rahvusvaheline kompetentsikeskus, mõttekoda ja väljaõppeasutus. 2008. aastal loodud keskus on kasvanud oluliseks küberkaitse valdkonna ekspertiisi allikaks NATO ja keskuse liikmesriikide jaoks.

Eelmisel aastal anti keskuse eestvedamisel välja Tallinn Manual 2.0, mis on kõige põhjalikum ja kõikehõlmavam käsiraamat rahvusvahelise õiguse kehtivusest küberruumis. Keskuse eestvedamisel toimub tänavu kümnes rahvusvaheline küberkaitsekonverents CyCon 30. maist 1. juunini.

NATO küberkaitsekoostöö keskuse liikmesriigid on Belgia, Eesti, Hispaania, Holland, Itaalia, Kreeka, Leedu, Läti, Poola, Portugal, Prantsusmaa, Saksamaa, Slovakkia, Tšehhi vabariik, Türgi, Ungari, USA, Ühendkuningriik, Austria, Soome ja Rootsi. Hiljuti on teatanud oma soovist keskusega liituda ka Austraalia, Jaapan ja Norra.  

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: