Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Taani peaminister ja kaitseminister külastasid Tapa linnakut

Tapa kaitseväelinnakusse saabusid pühapäeval Taani peaminister Lars Løkke Rasmussen ja kaitseminister Claus Hjort Frederiksen.

Neile tutvustati NATO lahingugrupi vägesid, mille koosseisus on praegu britid ja nüüd ka taanlased, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Peaminister Rasmussen ütles sõdurite poole pöördudes, et taanlased ei tulnud siia mitte pingeid tõstma, vaid julgeolekut suurendama. Ta lisas, et Venemaa peab aru saama, et see, mis toimub Ukrainas ja Krimmis, on viga.

Taani maaväe kontingent liitus NATO lahingugrupiga sel nädalal. Taani vahetas Ühendkuningriigi juhitavas lahingugrupis välja Prantsusmaa. NATO lahingugruppi Eestis panustab Ühendkuningriigi ja Taani kõrval ka Island.

Taani ministrid kohtusid ka Eesti peaministri Jüri Ratase, kaitseministri Jüri Luige ja kaitseväe juhataja kindral Riho Terrasega.

Ratas tõi välja, et praegu NATO lahingugrupi koosseisus koos Eesti esimese jalaväebrigaadiga rahu ja julgeolekut tagavad Taani ja Ühendkuningriik mängisid olulist rolli Eesti Vabadussõjas, mille tulemusel saame sel aastal tähistada Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva.

"Tänapäeval on liitlastel Eestis suurem eesmärk. Selleks on näidata liitlaste solidaarsust, otsustavust ja võimekust tegutseda NATO-s üheskoos ükskõik millise agressiooni korral. Ehk teisisõnu, liitlased on täna siin, et heidutada, hoida rahu ja see on oluline terve NATO jaoks," rääkis Ratas ning kinnitas, et NATO lahingugrupi ellukutsumine ja suurendatud kohalolek on olnud edukas.

Peaminister Ratas tuletas ühtlasi meelde, et Eesti, Taani ja Ühendkuningriigi väed on varemgi külg-külje kõrval teeninud, Helmandi provintsis Lõuna-Afganistanis, ning praegu koolitavad Eesti ja Taani väed koos Iraagi sõjaväelasi.

Kaitseminister Luige sõnul on tähelepanuväärne, et kõigi täna Eestis teenivate liitlastriikide sõduritega on meie kaitseväelased varem koos erinevatel sõjalistel operatsioonidel teeninud. "See kõneleb ühelt poolt meie tihedatest liitlassuhetest, aga ka sellest kui tähtis on olla ise valmis panustama. Täna tunnevad Eesti kaitseväelased seetõttu paremini meie liitlaste sõjaväelist kultuuri ja Eesti on nii paremini kaitstud," lisas Luik.

Esmaspäeva hommikul kohtub peaminister Ratas Taani kolleegi Rasmusseniga Stenbocki majas, et arutada pikemalt Eesti ja Taani koostöövõimalusi, sealhulgas digiarengu vedamist, ning Euroopa Liidu päevakajalisi küsimusi.

Kell 10.10 annavad peaministrid ühise pressikonverentsi, mida saab jälgida ka otseülekande vahendusel valitsuse koduleheküljel.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: