Riigiasutuste kolimise plaan hakkab ilmselt osaliselt nurjuma ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Google Street View

Valitsuse plaan viia lisaks läinud aastal kokku lepitud tuhandele töökohale Tallinnast ära veel 13 asutuse keskkontorid, hakkab liiva jooksma. Mõned kolimised ootavad küll ees, kuid riigihalduse minister Jaak Aabi soovitud mahtu ministeeriumid ei toeta.

Esmaspäeval pidid ministeeriumid teatama, kuidas plaanitakse Tallinnast ära kolida 13 asutuse keskkontorid. Nüüdseks on selge, et mõned asutused jäävadki kolimata ja mõne asjus käivad veel läbirääkimised.

Detsembris teatas riigihaldusminister Jaak Aab, et tuhande riigipalgalise töökoha Tallinnast väljaviimisest ei piisa. Nii-siis esitas ta ministeeriumidele nimekirja veel asutusest, mille keskkontorid võiksid tulevikus kusagil mujal asuda.

Kõige suuremad nõudmised on keskkonnaministeeriumile, kuna plaanide järgi peaks Tallinnast lahkuma keskkonnaameti, keskkonnainspektsiooni, Riigimetsa Majandamise Keskuse (RMK), maa-ameti ja keskkonnainvesteeringute keskuse kontorid.

Keskkonnaministeeriumi kantsler Andres Talijärv tõdes, et ega neid asutusi, mis Aabi nimekirjast välja oleks jäänud nende haldusalas palju polegi. rahandusministeeriumi soovide järgi kolimiseks siiski ei lähe.

RMK keskkontorist kolitakse 20 töökohta Paidesse ja niisama palju viiakse Pärnusse keskkonnainspektsiooni töökohti. Samas näiteks maa-ameti 115 Tallinnas asuvat töökohta jäävad paigale.

"Maa-ameti Mustamäe tee maja sisse on ehitatud kogu ameti arhiiv. Juhul, kui me tahaksime kogu arhiivi rahvast Tallinnast ära viia, siis me peaksime kuskile mujale ka selle suure arhiivi ehitama. Ja selle arhiivi ehitamine oleks üsna kulukas ettevõtmine," rääkis Talijärv.

Tallinnast ei viida välja ka 129 keskkonnaagentuuri töötajat, kuna nendest paljud töötavad Tallinna ilmajaamas ja peaksid ministeeriumi hinnangul paigale jääma.

"Kindlasti on see vajadus lennuteenindusega paremini suhelda. Ja juhul, kui nüüd äkki võrk ei tööta, siis saab ka käsitsi neid sõnumeid kohale viia. Ja lõpetades sellega, et „Aktuaalses kaameras" käivad ka õhtuti meie sünoptikud esinemas. Kui nad oleksid näiteks Võrus, siis oleks neil kaugelt tulla. Selle pärast jääb ka keskkonnaagentuur meie ettepaneku järgi Tallinnasse edasi," arutlues Talijärv.

Haridus- ja teadusministeerium oli detsembris kokku arvestanud, et nende allasutustest kolitakse Tallinnast välja 100 töökohta. Ning kui Jaak Aab teatas, et ära oleks vaja viia SA Innove ja Hariduse Infotehnoloogia Sihtasutuse keskkontorid, tuli see parja üllatusena, tõdeb ministeeriumi asekantsler Ivar Sikk.

"See ei ole meie arvates läbi analüüsitud. Sada inimest, nagu see kokkulepe oli, me igal juhul ka välja viime. Aga nende kahe asutuse peakontorid me arvame, et ei ole mõistlik välja viia," ütles asekantsler.

Hariduse Infotehnoloogia SA näitel ütles Sikk, et nende peamine töö toimub ikkagi Tallinnas. "Kasvõi selle infotehnoloogia õpetajad on eelkõige ülikoolide õpetajad. Meie põhilised koolitajad, ka õppeklassid ja see võrgustik on koondunud Tallinnasse ja Tartusse ning me peame nende tingimustega arvestama."

Ja töökohtade Tartusse juurdeviimine ei täidaks Siku sõnul jälle valitsuse eesmärki. Siseministeeriumi ülesandeks jäi Kodanikuühiskonna Sihtkapitali kolimine. Ministeeriumilt me veel nende plaanide kohta vastust ei saanud, kuid Sihtkapiali juht Agu Laius ütles, et nemad oma 11 töökohta vähemalt lähiajal kolida ei plaani.

"Arutasime seda ka sihtkapitali nõukogu koosolekul. Nõukogu asus seisukohale, et kuna on vaja strateegiliselt asjad läbi mõelda, siis sellega tegeletakse 2018. aastal. Ja selle järel siis ka otsustatakse, kuidas Kodanikühiskonna Sihtkapitaliga edaspidi saab," selgitas Laius.

Justiitsmiminsteerium pidi korraldama andmekaitseiInspektsiooni kolimise, kuid selles pole veel kokkuleppele jõutud. Sama lugu on sotsiaalministeeriumis, mis pidi osaliselt ära kolima sotsiaakindlustusameti ja Tervise Arengu Instituudi kontorid. Tööinspektsioon peaks rahandusministeeriumi plaani järgi aga täielikult ära minema kuid ka selle asjus ministeeriumis veel kokkulepet pole.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: