Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ministeeriumid viivad tuhat töökohta maakondadesse laiali

{{1512487440000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Valitsus sai kabinetiistungil ülevaate riigiasutuste töökohtade pealinnast väljaviimise hetkeseisu kohta, ministeeriumid on esitanud ettepanekuid kokku üle 1000 riigitöökoha viimiseks üle Eesti kõikidesse maakondadesse.

Töökohtade viimisel maakonnakeskustesse on fookuses eelkõige keskvalitsuse asutused, kus möödunud aastal töötas ligikaudu 55 000 inimest, neist 45 protsenti Tallinnas.

Piirkondadesse viiakse eelkõige neid töökohti, mis oma igapäevatöö korraldamisel ei sõltu asukohast. Pealinnast ei plaanita välja viia põhiseaduslikke institutsioone, ministeeriume ning pealinna ja lähiümbruse elanikele ning ettevõtetele teenuseid pakkuvaid asutusi.

Suuresti panustab riiki töökohtade viimiseks Jõhvi, Narva ja Ida-Virumaale üldiselt, kus kokku luuakse 250 uut töökohta. Lõviosa ehk 100 sellest tuleb kohtute tugiteenuste keskuse Jõhvi viimisest.

Tartumaale luuakse 200 töökohta, millest 50 moodustab statistikaameti ja politsei- ja piirivalveameti panus.

Sadakond töökohta tuleb Pärnusse ja Lihulasse, millest PPA ja ettevõtluse arendamise sihtasutus (EAS) annavad kumbki 30 töökohta.

Kiireim viis oma kodukohta juurde tulevate töökohtade nägemiseks on kirjutada "Search" kasti piirkonna või linna nimi. Nt Tartu, Jõhvi, Pärnu jne.

Töökohtade Tallinnast väljaviimisel arvestab valitsus trendi, et keskvalitsuse töökohtade arv regioonides vähenes viimase pooleteist aasta jooksul ligi 6oo võrra. Lisaks suletakse 1. jaanuarist maavalitsused, mis tähendab koondamist veel lig 150 riigipalgalisele töökohale.

Pärast haldusreformi võib väheneda töökohtade arv kohalikes omavalitsustes veelgi.

Riigihalduse minister Jaak Aab ütles intervjuus "Aktuaalsele kaamerale", et soov on töökohtade pealinnast väljaviimise protsessiga jätkata, sest mõned maakonnad ja maakonnakeskused on veel plaanides tagasihoidlikult esindatud.

Aab selgitas, et protsessi üks eesmärk on anda karjääri planeerivatele noortele kindlus, et tööelu ei pea tingimata pealinnaga siduma.

Töökohti on plaanis välja viia, viimisel või on juba viidud olemasolevate pealinnast väljaspool asuvate harukontorite töötajate arvu suurendamisega, näiteks Riigi Tugiteenuste Keskusel on üksused Tartus, Viljandis ja Kuressaares.

Veel on plaanis kasvata töötajate arvu maakondades loomuliku personalivoolavuse arvelt ehk Tallinnas töölt lahkunud inimese asemele võetakse uus inimene tööle pealinnast väljaspool, näiteks maksu- ja tolliamet.

Lisaks on plaanis asutuse tegevuse tervikuna viia maakonnakeskusse, näiteks Eesti Geoloogiateenistus asub uuest aastast Rakveres. „Hea meel on tõdeda, et uute töötajate tööle võtmisel pakub üha rohkem riigiasutusi töötamise võimalust üle Eesti kui töö iseloom seda võimaldab,“ lisas minister Aab.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: