Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Teadlane: Niinistö toetuse kahanemises pole midagi üllatavat

Soome president Sauli Niinistö.
Soome president Sauli Niinistö. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Turu Ülikooli poliitikateadlane Markki Jokisipilä ei pea üllatavaks seda, et neljapäeval ja reedel avaldatud Alma Media ja ajalehe Helsingin Sanomat tellitud uuringute kohaselt on president Sauli Niinistö toetus enne valimispäeva kahahenud.

Alma Media arvamusküsitluse kohaselt toetab Niinistöt praegu 58 protsenti valijatest, Helsingin Sanomat annab talle aga toetuseks 68 protsenti. Kuigi erinevad tulemused on paljude jaoks olnud üllatuseks, ei ole siiski tegu millegi erakordsega, sest kaks arvamusküsitlust on mitmes mõttes ka erinevalt tehtud. Näiteks hõlmab 58 protsenti andnud uuring vaid neid valijaid, kes on juba oma kindla otsuse langetanud.

Mõlema uuringu kohaselt on teisel kohal roheliste kandidaat Pekka Haavisto (Alma Media toetus 14% ja HS toetus 11%), kes oleks ka võimaliku teise vooru korral Niinistö vastaskandidaadiks. Kolmas koht on mõlemas uuringus ka sama ehk seda hoiab kõva tõusu teinud veteranpoliitik Paavo Väyrynen (Alma Media 7%, HS 8%).

Teises voorus suudaks Niinistö ülekaalukalt võita nii Haavistot kui ka kõiki ülejäänud kandidaate, prognoosivad uuringud.

Jokisipilä rõhutas Ylele antud intervjuus, et olukorda, kus esikohal olev kandidaat kaotab valimispäeva lähenedes toetust, on nähtud ka varasemate presidendivalimiste ajal.

Teadlane meenutas 2006. aastat, kui sotsiaaldemokraadist Tarja Halonen kandideeris teiseks ametiajaks ning omas valimistele eelnevatel kuudel kõrget toetust. Esimeses voorus aga kogus ta alla 50 protsendi ning riigipeaks sai ta alles pärast teist tasavägist - 51,79 protsenti 48,21 protsendi vastu - vooru Niinistö vastu.

"Siin on mitmeid selgitavaid asjaolusid, kuid kõige märkimisväärsem on see, et need inimesed, kes jälgivad maailma parteipoliitiliselt, on enne valimispäeva koondumas oma erakonna kandidaadi taha ja soovivad tema poolt vähemalt esimeses voorus hääletada," selgitas Jokisipilä.

Kõige märkimisväärseks arenguks viimastes uuringutes peab Jokisipilä Paavo Väyryneni toetuse kasvu. Varasemate valimiste põhjal on alust arvata, et Väyrynenil potentsiaalset mõnisada tuhat potentsiaalset valijat, kes on nüüd aktiivsust üles näidanud.

Väyryneni avaldused on eksperdi arvates kõnetanud euroskeptikuid, kes jagavad seisukohta, et näiteks Euroopa Liit ei ole Soome jaoks mitte lahendus, vaid probleem, ning kella jaoks esindab Väyrynen ülejäänud kandidaatidest selgelt erinevat hoiakut. Migratsioonikriitilisi seisukohti aga suutvat omal ajal üle kümne aasta välisministrina töötanud Väyrynen samal teemal rääkivast Põlissoomlaste kandidaadist Laura Huhtasaarist palju usutavamalt vormistada.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: