Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Vene politsei pidas kinni Aleksei Navalnõi ja lasi ta peagi vabaks

{{1519297140000 | amCalendar}}
Navalnõi ja teda kinni pidavad politseinikud 28. jaanuaril toimunud meeleavalduse ajal.
Navalnõi ja teda kinni pidavad politseinikud 28. jaanuaril toimunud meeleavalduse ajal. Autor/allikas: AP/Scanpix

Venemaa opositsioonipoliitika Aleksei Navalnõi teatas oma Twitteri-kontol, et ta peeti neljapäeval politsei poolt kinni.

Poliitiku sõnul võtsid politseinikud ta kinni ajal, kui ta oli parajasti lahkumas hambaarsti juurest. "Nad viivad mind kuhugi," märkis ta.

Varem oli Navalnõi kampaaniajuht Leonid Volkov teatanud, et ta peeti Moskvas Šeremetjevo lennujaamas kinni.

Hiljem teatas Navalnõi, et ta toodi Jakimanka jaoskonda, kus öeldi, et kümne minuti pärast lastakse vabaks.

Järgmises postituses kinnitas poliitik, et nii ka läks. Enne anti talle allkirjastamiseks protokoll, et tema vastu on algatatud menetlus seadusesätte alusel, mis puudutab avalike kogunemiste korraldamist puudutavate reeglite korduvat rikkumist ja mille eest saab karistada rahatrahviga 30 päevamäära ulatuses.

"Pakuti võimalust, et mind visatakse autoga, kuhu vaja. Ma keeldusin ja läksin tööle. Ei saanudki aru, mis see kõik oli ja miks oli mind vaja seitsme mehega kinni võtma tulla," nentis Navalnõi.

Venemaa keskvalimiskomisjon otsustas eelmise aasta detsembris, et Navalnõi ei saa 2018. aasta valimistel Venemaa presidendiks kandideerida.

Juba 2017. aasta juunis teatas Venemaa Föderatsiooni keskvalimiskomisjoni esimees Ella Pamfilova, et kohtu poolt karistatud Navalnõil puuduvad šansid saada registreerituks presidendivalimistel. Oktoobris teatas Pamfilova, et Navalnõi enne 2028. aastat kandideerida ei saa.

Keelu põhjuseks on see, et Kirovi oblastikohus jättis maikuus jõusse süüdimõistva otsuse, mille esimese astme kohus langetas Navalnõi suhtes veebruari alguses.

Kirovi linna Lenini rajooni kohus mõistis Vene opositsioonipoliitiku Aleksei Navalnõi ja ettevõtja Pjotr Ofitserovi 2017. aasta 8. veebruaril süüdi puiduettevõtte Kirovles varade riisumist puudutavas kriminaalasjas. Navalnõid karistati viieaastase tingimisi vabadusekaotusega.

Navalnõi ise hoiatas juba varem, et kohus sellise otsuse langetab ning et see on osa Vene võimude kavast takistada tema kandideerimist presidendivalimistel 2018. aasta märtsis. Tema advokaat Olga Mihhailova nentis siis, et presidendi valimise seaduse kohaselt ei saa Navalnõi äsjase kohtuotsuse tõttu valimistel kandideerida. Samas kinnitas opositsiooniliider kohe, et jätkab nii poliitilist tegevust kui ka riigipeaks pürgimist kohtuotsusest sõltumata.

Venemaa valimisseaduse kohaselt ei saa raskes kuriteos süüdi mõistetud isik presidendiks kandideerida. Samas on see mõnel juhul - näiteks tingimisi karistuse puhul - vastuolus põhiseadusega, mis ütleb, et kandideerida saavad kõik, kes pole parajasti vangis. See asjaolu oli ka argument, millele viidates Navalnõi põhiseaduskohtu poole pöördus. Põhiseadus aga küsimust arutada ei võtnud, samas on Navalnõi jätkanud meeleavalduste korraldamisega.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: