Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Navalnõi võib veeta valimispäeva trellide taga

Navalnõi toetajad Moskvas 28. jaanuari meeleavalduse ajal.
Navalnõi toetajad Moskvas 28. jaanuari meeleavalduse ajal. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Venemaa opositsioonipoliitik Aleksei Navalnõi võib veeta presidendivalimiste päeva trellide taga.

Parajasti hambaarsti juurest tulnud Navalnõi peeti neljapäeval Moskvas seitsme politseiniku poolt kinni ja viidi Jakimanka jaoskonda. Seal anti talle allkirjastamiseks protokoll, et tema vastu on algatatud menetlus seadusesätte alusel, mis puudutab avalike kogunemiste korraldamist puudutavate reeglite korduvat rikkumist. Süüdimõistmise korral saab opositsioonipoliitikut karistada 30-päevase vabadusekaotusega, vahendas Meduza.

Samal päeval peeti Šeremetjevo lennujaamas kinni Navalnõi kampaaniajuht Leonid Volkov, kes oli teel Ufaasse, et kohtuda seal valimiste boikoteerimise kampaania aktivistidega.

Süüdistused puudutavad 28. jaanuaril võimude loata toimunud meeleavaldusi, mis kutsusid üles kallutatuks peetud presidendivalimistel mitte osalema.

Navalnõid ennast ning tema kaasvõitlejaid on Vene võimud ka varem korduvalt kinni pidanud ja karistanud lühiajaliste vabadusekaotustega.

Navalnõile esitatud süüdistuse näol on tõenäoliselt tegu võimude plaaniga, kuidas valimiste boikoteerimist toetav ja meeleavaldusi korraldav opositsioonipoliitik ning tema lähimad liitlased valimispäeval ehk 18. märtsil tänavatelt eemal hoida.

Navalnõi kaebus Roskomnadzor vastu lükati tagasi, Youtube pole korraldusele veel allunud

Nagu arvata oli, lükkas Moskva Taganka kohus sel nädalal tagasi ka Navalnõi kaebuse Venemaa meediajärelevalveameti Roskomnadzor vastu, vahendasid Republic ja Meduza.

Navalnõi avaldas veebruari alguses järjekordse võimuringkondade korruptsiooni paljastava video, milles seekord leidub viiteid ka teemale, mis puudutab Venemaa sekkumist USA presidendivalimistesse 2016. aastal. Navalnõi väitel kohtusid 2016. aasta augustis Norra ranniku lähedal luksusjahil selle omanik, oligarh Oleg Deripaska ja asepeaminister Sergei Prihhodko ning meeste aruteluteemaks oli väidetavalt Deripaska suhe Donald Trumpi kampaaniajuhiks olnud Paul Manafortiga ja viimase roll Kremli poolt korraldatud valimistesse sekkumise operatsioonis.

Lisaks USA valimistesse sekkumisele on video teemaks eelkõige väidetav ulatuslik korruptiivne käitumine ning video peategelasi naeruvääristav hoiak. Palju tähelepanu on video saanud juba kas või seetõttu, et opositsioonipoliitiku sõnul sai ta kohtumisest jahi pardal teada esialgu tänu nn eskorttüdrukule, kes oli oma reisist postitanud fotosid Instagrami-keskkonda.

Deripaska on Instagramis materjale avaldanud ja vahepeal ka memuaaridega maha saanud Nastja Rõbka (kodanikunimega Anastasia Vašukevitš - Toim.) eelpool mainitud teemal kohtusse kaevanud ning Ust-Labinski kohus tegi 9. veebruaril otsuse, mille kohaselt ei tohi naise poolt postitatud fotosid ja videoklippe avaldada. Samas olid need ka oluline osa Navalnõi lühikesest dokumentaalfilmist.

15. veebruaril andis Roskomnadzor Venemaal tegutsevatele teenusepakkujatele korralduse asuda Ust-Labinski kohtu otsuse alusel asuda blokeerima Navalnõi veebilehte. Navalnõi aga kaebas Rosmkomnadzori otsuse kohtuse väitega, et temal pole seost Deripaska hagiga ning talle pole seega võimalust ka oma argumente Ust-Labinski kohtus esitada.

Viis meediaettevõtet, sealhulgas ka Instagram, on allunud Roskomnadzori korraldusele Ust-Luganski kohtuasjas mainitud materjal maha võtta.

Samas pole Vene võimud veel asunud blokeerima Youtube'i, kuigi viimane pole hoiatustest hoolimata veel Navalnõi materjali kustutanud. Väidetavalt soovib Google oodata ära Ust-Labinski kohtu ametliku otsuse. Eeldavatalt Deripaska kohtuvaidluse ka võidab ning seega võib Youtube asuda peagi blokeerima vähemalt Venemaa kasutajate ligipääsu nimetatud videole.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: