Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Venemaa põhiseaduskohus ei võtnud Navalnõi kaebust arutusele

Opositsioonipoliitik Aleksei Navalnõi 25. detsembril teel keskvalimiskomisjoni.
Opositsioonipoliitik Aleksei Navalnõi 25. detsembril teel keskvalimiskomisjoni. Autor/allikas: AP/Scanpix

Venemaa põhiseaduskohus ei võtnud arutusele opositsioonipoliitik Aleksei Navalnõi kaebust, millega viimane protestis selle vastu, et riigi valimiskomisjon ei võtnud vastu tema taotlust saada kevadistel valimistel üheks presidendikandidaatidest.

Keeldumist põhjendas kohus väitega, et kodanik Navalnõi kaebus ei vasta põhiseaduskohtu tegevust reguleerivale seadusele. Navalnõi on veendunud, et tal on õigus presidendiks kandideerida, sest põhiseaduses pole mainitud neid piiranguid, mis on kirjas valimisseaduses, millele omakorda valimiskomisjon oma keelduvas otsuses viitab, vahendas venekeelne BBC.

Venemaa keskvalimiskomisjon otsustas detsembris, et Navalnõi ei saa 2018. aasta valimistel Venemaa presidendiks kandideerida.

Juba 2017. aasta juunis teatas Venemaa Föderatsiooni keskvalimiskomisjoni esimees Ella Pamfilova, et kohtu poolt karistatud Navalnõil puuduvad šansid saada registreerituks presidendivalimistel. Oktoobris teatas Pamfilova, et Navalnõi enne 2028. aastat kandideerida ei saa.

Keelu põhjuseks on see, et Kirovi oblastikohus jättis maikuus jõusse süüdimõistva otsuse, mille esimese astme kohus langetas Navalnõi suhtes veebruari alguses.

Kirovi linna Lenini rajooni kohus mõistis Vene opositsioonipoliitiku Aleksei Navalnõi ja ettevõtja Pjotr Ofitserovi 8. veebruaril süüdi puiduettevõtte Kirovles varade riisumist puudutavas kriminaalasjas. Navalnõid karistati viieaastase tingimisi vabadusekaotusega.

Navalnõi ise hoiatas juba varem, et kohus sellise otsuse langetab ning et see on osa Vene võimude kavast takistada tema kandideerimist presidendivalimistel 2018. aasta märtsis. Tema advokaat Olga Mihhailova nentis siis, et presidendi valimise seaduse kohaselt ei saa Navalnõi äsjase kohtuotsuse tõttu valimistel kandideerida. Samas kinnitas opositsiooniliider kohe, et jätkab nii poliitilist tegevust kui ka riigipeaks pürgimist kohtuotsusest sõltumata.

Venemaa valimisseaduse kohaselt ei saa raskes kuriteos süüdi mõistetud isik presidendiks kandideerida. Samas on see mõnel juhul - näiteks tingimisi karistuse puhul - vastuolus põhiseadusega, mis ütleb, et kandideerida saavad kõik, kes pole parajasti vangis. See asjaolu oli ka argument, millele viidates Navalnõi põhiseaduskohtu poole pöördus.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: