Analüütik: terase imporditollide otsus võib hoopis USA majandust kahjustada

Foto: Siim Lõvi /ERR

USA presidendi Donald Trumpi lubadus kehtestada järgmisel nädalal terase ja alumiiniumi impordile tollitariifid viis langusse kõigepealt USA ja seejärel muu maailma börsid. Swedbanki peaökonomisti Tõnu Mertsina hinnangul võib Trumpi otsus USA majandusele pigem negatiivselt mõjuda.

USA tähtsamad aktsiaindeksid langesid neljapäeval pooleteise protsendi ümber, neile järgnesid reedel Aasia börsid kuni 2,5-protsendise langusega ning seejärel avanesid punases Euroopa turud. Eriti valusalt puudutavad tollid Saksamaad, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Karistavad kaubandustollid on väga negatiivsed eriti just Saksamaa ettevõtete jaoks. Meie saame rahvusvahelisest kaubandusest kõige rohkem kasu. On tõsine oht, et karistavad tollid kehtestatakse mitte ainult terasele ja alumiiniumile, vaid ka teistele kaupadele nagu näiteks autotööstuse sektorile. See oleks meile suur probleem," selgitas Saksamaa Baader panga finantsturgude analüüsi osakonna juht Robert Halver.

"Euroopa Liidus näiteks Saksamaa on üks suuriemaid terase eksportijaid ja kui ta enam ei saa nii palju USA-sse eksportida ja teised riigid ei saa eksportida, siis hakkavad teised riigid otsima oma terase ekspordi võimalusi teistes riikides, sealhulgas Euroopas. See seab pingeid meie tootjatele," kommenteeris Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina.

Eesti väliskaubandusest moodustavad Ühendriigid üsna väikese osa, kuid meid kahjustab maailma üldise kaubanduskliima karmistumine.

"Praegu me näeme, kuidas USA ühepoolselt proovib tõlgendada kaubanduse reegleid, kasutavad ära seda nn rahvusliku julgeoleku erandit. Selline tendents on iseenesest kahjulik kogu maailmamajandusele ja Eestile, sest eriti väikeriikidele on oluline, et rahvuavaheline majandus oleks võimalikult reeglitepõhine," rääkis Arenguseire Keskuse uuringute juht Meelis Kitsing.

Terase- ja alumiiniumitootjate lobile tuginev otsus võib kogu USA majandusele pigem negatiivset mõju avaldada.

"On tehtud esialgsed arvestused, et see võib tuua kaasa hoopis USA sisemajanduse kogutoodangu kasvu aeglustusmise, kuna see mõjutab paljusid terasekasutajaid USA-s," sõnas Mertsina.

Ka reedel avanesid USA aktsiaturud tugevas languses.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: