Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

EL vastaks Trumpile pähklivõi, burbooni ja apelsinimahla tariifidega

{{1520416020000 | amCalendar}}
Foto: AP/Scanpix

Euroopa Liit teatas kolmapäeval, et vastaks Ühendriikide presidendi Donald Trumpi plaanitavatele terase- ja alumiiniumiimpordi tariifidele maksustades pähklivõi, apelsinimahla ja burbooni viski importi.

Euroopa Komisjoni kaubandusvoliniku Cecilia Malmströmi sõnul on vastutariifide nimekirjas teras ning tööstus- ja põllumajanduskaubad. "Teatud tüüpi burboon on nimekirjas, samuti teised tooted nagu pähklivõi, jõhvikad, apelsinimahl," ütles ta pärast Komisjoni arutelu vastumeetmete üle.

Komisjoni nimekiri ei ole ametlik tollitariifide kehtestamise otsus vaid ettevalmistus kiireks vastulöögiks, juhul kui Trump oma plaani ellu viib.

Vastupidiselt Trumpi möödunud nädala säutsule Twitteris, et kaubandussõjad on "head ja lihtsasti võidetavad," märkis Malmström, et täiemahuline kaubandussõda ei oleks kellegi huvides. "Kaubandussõjas pole võitjaid," sõnas ta. "Peaksime selle sõnaga väga ettevaatlikud olema... selles on ainult kaotajad ja seetõttu peame vastama proportsionaalselt ja tasakaalukalt."

Kaubandusvoliniku sõnul ohustaks USA tariifid tuhandeid töökohti Euroopas ning Euroopa Liit üritab endiselt Washingtoni veenda tariife mitte kehtestama.

Trump teatas eelmisel neljapäeval, et allkirjastab käesoleval nädalal tollitariifide kehtestamise odavale terase- ja alumiiniumiimpordile, mis kahjustab Ühendriikide tootjaid. Terasele plaanib ta 25- ja alumiiniumile 10-protsendilist imporditariifi. Vastulööki Trumpi plaanile on lubanud ka Hiina, Kanada ja Mehhiko.

Komisjoni president Jean-Claude Juncker ähvardas reedel tolllitariifidega rünnata muuhulgas USA kaubamärke nagu Harley Davidsoni mootorrattad, Levi'se teksad ning burbooni viskit. Trump ähvardas seepeale seada tollitariifid ka Euroopa autodele.

Prantsusmaa president Emmanuel Macron on nõudnud, et Euroopa oleks valmis kiiresti vastama kohe, kui Trump seda teeb.

"Otsime võimalusi vastulöögiks, see tähendab, et maksustame või seame tollitariifid USA impordile Euroopa Liitu," ütles kaubandusvolinik Malmström esmaspäeval.

Malmströmi sõnul kaalutakse ka kaitsemeetmeid oma tööstusele – Euroopa Liidu terase- ja alumiiniumiimpordi piiranguid, et peatada Euroopa turu üleujutamist välismaise terasega. Seda lubavad ka Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) reeglid.

Euroopa ekspordib aastas USA-sse viie miljardi euro jagu terast ning miljardi euro jagu alumiiniumit ning Komisjoni hinnangul läheks Trumpi tariifid aastas liidule maksma 2,8 miljardit eurot. Lisaks sellele, et Euroopa tootjatel oleks raskem leida ostjaid USA-s tähendaks see, et ka teised USA välised tootjad suunaksid oma toodangu pigem Euroopa poole.

Ühe sammuna kaalub Brüssel tasakaalustavaid meetmeid, et teha tasa kahju, mida USA tariifid põhjustavad. See tähendaks ka teatud USA toodete maksustamist, et saata Trumpile poliitiline sõnum – võimalik on suunata vastus äridele osariikides, mis on Trumpi suhtes soodsalt meelestatud.

Tusk: kaubandussõjad on halvad ja kergesti kaotatavad

Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk ütles kolmapäeval vastusena Donald Trumpi hiljutisele säutsule, et "kaubandussõjad on halvad ja kergesti kaotatavad."

"President Trump ütles hiljuti, ja ma tsiteerin: "kaubandussõjad on head ja lihtsasti võidetavad." Tõde on aga üpriski vastupidine. Kaubandussõjad on halvad ja kergesti kaotatavad," ütles Tusk pressikonverentsil Luksemburgis.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: