Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Juncker: EL valmistab ette vastumeetmeid USA kaubamärkide vastu

{{1520005320000 | amCalendar}}
Foto: Martin Meissner/AP Photo/Scanpix

Euroopa Liit kavandab vastumeetmeid mõnede juhtivate USA kaubamärkide vastu pärast seda, kui Ühendriikide president Donald Trump ähvardas üleilmse kaubandussõjaga, ütles reedel Euroopa Komisjon president Jean-Claude Juncker

Trump teatas neljapäeval kavast kehtestada suured tollitariifid terase ja alumiiniumi sisseveole.

"Me ei kavatse istuda jõude, kui Euroopa tööstus ja töökohad ohtu satuvad. #EL valmistab ette imporditolle USA toodetele, sealhulgas Harley-Davidson, Bourbon ja Levi's," tsiteeris Junckerit Twitteris tema pressiesindaja.

Euroopa Komisjoni asepresident, Soome ekspeaminister Jyrki Katainen ütles reedel AFP-le, et väike võimaluse aken on veel avatud ning Euroopa ei ole oht USA-le.

"See tähendab, et USA president ei ole veel ettepanekuid allkirjastanud. Seepärast me loodame, et ta kaalub veel uuesti oma eesmärke," ütles Katainen. "Me oleme väga lähedal kiiresti levivale kaubandussõjale ja sellises sõjas on ainult kaotajad, mitte võitjad," lisas ta.

Rahvusvaheline Valuutafond (IMF) hoiatas reedel, et Trumpi plaan kahjustab nii USA kui teiste riikide majandust.

"USA presidendi teatatud impordipiirangud tekitavad tõenäoliselt kahju mitte ainult väljapool USA-d, vaid ka USA enda majandusele," ütles IMF-i kõneisik Gerry Rice avalduses.

Ta kutsus riike lahendama kaubanduserimeelsused ilma selliste äärmuslike sammudeta.

"Me julgustame USA-d ja tema kaubanduspartnereid tegema koos konstruktiivselt tööd ja vähendama kaubandustõkkeid ja lahendama kaubanduserimeelsused ilma selliseid erakorralisi meetmeid kasutamata."

WTO on Trumpi tariifide pärast mures ja hoiatab kaubandussõja eest

Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) juht Roberto Azevedo väljendas reedel muret USA presidendi Donald Trumpi tollimaksuplaani suhtes ning hoiatas, et kaubandussõda pole kellegi huvides.

"WTO on selgelt mures USA plaani pärast kehtestada terasele- ja alumiiniumile imporditariifid. Eskalatsioonioht on tõsine, nagu oleme näinud ka esialgsest vastukajast," ütles Azevedo.

"Kaubandussõda pole kellegi huvides. WTO jälgib olukorda pingsalt," lisas ta.

Trump teatas neljapäeval, et allkirjastab järgmisel nädalal tollitariifide kehtestamise odavale terase- ja alumiiniumiimpordile, mis kahjustavad Ühendriikide tootjaid. Presidendi sõnul kehtestatakse teraseimpordile 25- ja alumiiniumile 10-protsendiline tariif.

Plaanile on vastumeelt avaldanud ning vastumeetmeid lubanud Ühendriikide suuremad kaubanduspartnerid, nende seas Euroopa Liit ja Hiina.

Trump astus reedel Twitteris oma imporditariifide plaani üleilmse kriitika vastu välja, öeldes, et kaubandussõjad on head ning lihtsasti võidetavad.

"Kui riik (USA) kaotab pea iga riigiga kaubeldes miljardeid dollareid, on kaubandussõjad head ja lihtsasti võidetavad," säutsus Trump varahommikul Twitteris.

"Näiteks, kui me oleme teatud riigiga 100 miljardises puudujäägis ja nad hakkavad ärplema – lõpetame kauplemise ja võidame suurelt. See on lihtne!" kirjutas president.

Maailma aktsiaturud on pärast teateid järsult langenud, kuivõrd investorid kardavad kaubandussõja lahvatamist. Müügilaine puudutab eriti metallurgiafirmasid ning elektroonika- ja masinatootjaid.

Riigid kritiseerivad Trumpi otsust tõsta terase ja alumiiniumi imporditariife

Euroopa ja Aasia riigid on teravalt reageerinud USA presidendi Donald Trumpi otsusele tõsta terase ja alumiiniumi sisseveotolle, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Euroopa tähtsamad tööstusriigid on üksmeelel, et ühepoolselt pole võimalik terase ja alumiiniumi ületootmisprobleemi lahendada.

Hiina hoiatab teisi riike USA eeskuju järgimise eest, sest see võib viia praeguse globaalse kaubandussüsteemi kokkukukkumiseni.

"Me peame eilset avaldust arvesse võtma. Saksamaa valitsus lükkab sellised tariifid tagasi. Need tariifid võivad oluliselt kahjustada meie alumiiniumi- ja terasetööstuse rahvusvahelist kaubavoogu. Nende kahe, terase- ja alumiiniumisektori ülemaailmset ületootmist pole võimalik lahendada taoliste ühepoolsete, USA meetmetega," kommenteeris Saksamaa valitsuse pressiesindaja Steffen Seibert.

"USA vastuvõetud dumpingu- ja toetusvastased tariifid sadadele imporditud terase- ja alumiiniumtoodetele on eranditult mõeldud kaitsma USA kodumaist toodangut. Kui kõik riigid kavatsevad USA algatust matkida, avaldab see hävitavat mõjuülemaailmsele kaubanduskorrale," sõnas Hiina välisministeeriumi pressiesindaja Hua Chunying.

Asepeaminister: Venemaa kannab USA alumiiniumitollidest kahju

USA otsus kehtestada terasele ja alumiinumile sisseveotollid kahjustab Venemaad mingil määral, kuid vähem kui Euroopat ja Hiinat, arvas Vene asepeaminister Arkadi Dvorkovitš.

"Uurime, millised need piirangud täpselt on, sest on mingid protseduurid. Juristid juba vaatavad, mida nimelt tehti. Vene reaktsioonist rääkida on enneaegne, tuleb kõigepealt hoolega dokumente uurida," ütles ta ajakirjanikele.

"Igal juhul on see meie jaoks mingi kahju, kuigi väiksem kui mõnele teisele riigile. Väiksem kui Hiinale, väiksem kui EL-ile," lisas ta.

Valge Maja ametnik: Trumpi tariifid kehtivad kõikidele riikidele

USA presidendi Donald Trumpi kava kehtestada tohutud tollitariifid terase- ja alumiiniumiimpordile kehtivad kõikidele riikidele, ütles Valge Maja kõrge ametnik reedel.

Trump ütles selgelt, et mingeid erandeid ei ole, sõnas ametnik.

Valge Maja võib siiski kaaluda teatud erandeid olukordades, mis kerkivad konkreetsete juhtumite korral, lisas ta.

Trump astus reedel Twitteris oma imporditariifide plaani üleilmse kriitika vastu välja, öeldes, et kaubandussõjad on head ning lihtsasti võidetavad.

Trump teatas neljapäeval kavatsusest allkirjastada järgmisel nädalal tollitariifide kehtestamine odavale terase- ja alumiiniumiimpordile, mis kahjustavad Ühendriikide tootjaid. Presidendi sõnul kehtestatakse teraseimpordile 25- ja alumiiniumile 10-protsendiline tariif.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: