ERR Riias: Läti seim kutsus Eestit ja Leedut Rail Balticut toetama

Läti seim võttis suure häälteenamusega vastu Rail Balticu arengut käsitleva avalduse ning kutsub ka Leedu ja Eesti parlamenti kiirraudtee projekti toetama. Seimi otsuse eesmärk on aidata kaasa Balti riikide erimeelsuste lahendamisele ja innustada Läti valitsust projektiga veelgi põhjalikumalt tegelema.

See on üsna tavatu, et parlament sel moel Balti riikide ühisele projektile tuge, aga ka survet avaldab. Läti poliitikud tunnetavad, et selle projekti elluviimine ei edene nii nagu peaks, ehkki poliitiline tugi on olemas, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Neljapäeval 86 häälega vastu võetud avaldusega näitab Läti seim suurt poliitilist toetust ja soovi, et kiirraudtee Rail Baltic saaks õigel ajal valmis.

"Ühiskonna ootus on suur. Balti riigid peavad leidma ühise keele ja töötama koos ühise projekti heaks. Kutsume ka Leedu ja Eesti parlamenti toetama ühist projekti," ütles Läti seimi Euroopa asjade komisjoni aseesimees Armands Krauze.

Avaldus tehti ajal, mil Balti riikide vahel on erimeelsused, kuidas projekti juhtida.

"Vaidlus käib selle üle, kas juhtimine peaks olema üks ja keskne või igas Balti riigis eraldi. Leedu raudteefirmal Lietuvos Geležinkeliai on huvi rohkem ise korraldada oma huvides," rääkis Läti seimi Balti alamkomisjoni sekretär Romualds Ražuks. Tema sõnul peaks probleemid lahendama aktsionärid.

Läti seisukoht on jätkata keskse juhtimsiega nagu seni. Avalduses märgitakse, et efektiivne, ühine ja läbipaistev juhtimine ongi see, mis tagas Euroopa Liidu nii suure rahalise toetuse, kuid oluline on ka avatud ja pidev omavaheline suhtlemine.

"Rail Balticu arendamiseks tuleb teha tõhusat tööd. Tuleb tugevdada juhtimist ja toetada projekti praegust juhti Baiba Rubesat," sõnas seimi Balti alamkomisjoni esimees Janis Vucans.

Läti parlamendi liikmete sõnul käib kolme riigi vahel praegu tihe seisukohtade täpsustamine, et Euroopa Komisjoni seatud ajaks juhtimismudelis kokkuleppele jõuda.

"Kutsume valitsust leidma koos kõigi osapooltega sellest kriisist väljapääs. Kui ühistele seisukohtadele ei jõuta, vastutab selle eest valitsus. Ja kui projekt peaks rahast ilma jääma, kas Leedu ja Eesti võivad selles süüdistada Läti valitsust?" arutles Läti seimi Koosmeele fraktsiooni aseesimees Julija Stepanenko.

Riigikogust öeldi, et seal Rail Balticu toetusavaldust päevakorras pole.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: