X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Uuring: üle poole Eesti elanikest toetab Rail Balticut

Rail Baltic.
Rail Baltic. Autor/allikas: ERR

Rohkem kui pool Eesti elanikest toetavad Rail Balticut, selgus jaanuaris läbi viidud uuringufirma RAIT Faktum & Ariko arvamusuuringust.

Uuringust tuli välja, et 52 protsenti Eesti elanikest toetab Rail Balticu projekti ja peavad selle mõju Eestile positiivseks. Projektile on vastu 33 protsenti küsitletutest.

Toetus Rail Balticule on mõnevõrra langenud. See tuleneb peamiselt vene keelt kõnelevate elanike toetuse vähenemisest, mis on mõjutanud toetust projektile nii Tallinnas kui ka mujal Eestis.

Tallinnlastest toetab Rail Balticu rajamist 56 protsenti küsitletutest. Keskmisest rohkem on projektil toetajaid kõrgharitute (56%) seas ja 15-29aastaste vanuserühmas (59%).

60 protsenti küsitlusele vastanud Rail Balticu trassi piirkonna elanikest peavad projekti mõju Eestile positiivseks. Iseäranis näevad nad positiivset mõju trassi piirkondade majandusele. Piirkonna inimeste toetus projektile on stabiilne (54%).

Rail Balticu ühenduselt ootavad inimesed jätkuvalt enim odavamaid ja mugavamaid ühendusi Euroopaga (seda nimetab 35 protsenti küsitletuist), kiiret ühendust Euroopaga (24%) ja majandusarengut (19%).

Võrreldes eelmise aastaga on pisut kasvanud nende inimeste hulk, kes leiavad, et Rail Balticuga seotud otsused peaksid lähtuma ennekõike kogu meie piirkonna mitte ainult Eesti huvidest. Selliselt vastas 60 protsenti küsitletutest.

Rail Baltic Estonia juhatuse liige Riia Sillave tõdes, et uuring toob välja, et inimestel on projekti kohta endiselt vastamata küsimusi. Tema sõnul näitab see, et vaja on teha senisest enam teavitustööd.

Sillave sõnul liigub Rail Balticu projekt kiiresti edasi. "Äsja said kehtestatud maakonnaplaneeringud, mis tähendab, et saame alustada projekteerimisega, sealhulgas Ülemiste ja Pärnu reisiterminali projekteerimisega," selgitas ta.

Uuringus osalenute hinnangul mõjutavad avalikku arvamust Rail Balticu projekti kohta peamiselt projekti tasuvus ja hind, aga ka raudtee rajamisega seotud keskkonnaküsimused, mille hajumise korral oldaks valmis projekti toetama.

Varasemast enam mainisid vastanud, et on projekti valmis toetama juhul, kui trass on kogu ulatuses kuni Kesk-Euroopani kiire (160-240km/h), samuti siis, kui tekiks parem arusaamine trassile plaanitavate peatuste osas.

Uuringufirma RAIT Faktum & Ariko viis üle-eestilise veebiküsitluse 1000 elaniku (vanusevahemikus 15–74 aastat) seas läbi selle aasta 15.-26. jaanuarini.

Rail Baltic Estonia OÜ on majandusministeeriumi haldusalasse kuuluv ettevõte, mis on loodud Eesti riigi huvide esindamiseks Balti riikide ühisettevõttes RB Rail AS, projekti realiseerimiseks ning administratiivsete ja tehniliste ülesannete täitmiseks Eestis. Rail Baltic Estonia OÜ-s töötab kaheksa inimest.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: