Üha enam vajab abi vingugaasist mürgistuse saanud lapsi

Foto: Mihkel Maripuu/Postimees/Scanpix

Kahe aasta ja kolme kuu jooksul on Tallinna lastehaigla uksest sisse toodud täpselt poolsada raskes seisus last, kellel tohtrid on diagnoosinud süsinikoksiidi sissehingamisest tingitud mürgistuse. Ja kuigi sellest aastast on vingugaasiandur kohustuslik, ei paista rasked mürgistused lõppevat.

Haigla lastearst Ülle Uustalu ütles "Aktuaalsele kaamerale", et eriti on kasvanud gaasiseadmetest tingitud mürgistuste arv.

Möödunud aastal oli vingumürgistuse saanud lapsi Tallinna Lastehaiglas 27, 11 neist olid gaasimürgistused. Aasta varem olid need numbrid 17 ja seitse. Doktor Uustalu ütleb, et iga kord, kui mürgistuse saanud laps nende juurde jõuab, teavitavad nad sellest kohe ka tehnilise järelevalve ametit (TAJ).

"Ütleme ausalt, ega me kõiki elamisi tõepoolest läbi käia ei jõua ja see ei ole ka meie eesmärk on ikkagi see, et inimesed hakkaks mõtlema oma ohutuse peale. Aga me oleme käinud kõik need õnnetused, mis on olnud või kui on inimeste poolt teateid tulnud ja oleme ka omaalgatuslikult koos Põhja-tallinna ja päästeameti ning politseiga käinud ja enamus korterites vingugaasiandur ikkagi puudub," ütles TAJ tehnikaosakonna juhataja Ingrid Teinemaa.

Uustalu ütles, et gaasiseadme mürgitus on alati raske. "See annab väga kõrge karboksihemoglobiini taseme veres, ka teadvusehäire, peavalu, uimasuse. Ja on selles mõttes salakavalam, kui tulekahju - ei ole mingisugust suitsu, sest vingugaas on lõhnatu, värvitu ja me ei tunne seda."

Vingugaasiandurit erinevalt suitsuandurist, lakke panna ei tohi. "Kuna vingugaas on õhuga sama raske või natukene kergem, siis ta tuleb panna hingamisteede kõrgusele. Kui gaasiseade on erinevates ruumides, siis igas ruumis peaks olema oma vingugaasiandur. Ja kui on magamistoaga tegemist, siis see hingamisteede kõrgus on umbes pool meetrit," selgitas Teinemaa.

Lekete vältimiseks tuleb gaasiseadmeid kord aastas hooldada ja seda peab tegema pädev spetsialist. Lisaks on oluline, et gaasiseadmega ruumis oleks uksel ava või augud, mis tagaks õhu pealevoolu. Ka korstent tuleb kord aastas lasta korstnapühkijal puhastada ning boonusena saab siis nööpi keerutades soovida, et pere jääks õnnetustest puutumata.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: