Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Lobjakas: Kaja Kallase suurim väljakutse on isa varju alt välja saamine

Ahto Lobjakas.
Ahto Lobjakas. Autor/allikas: ERR

Raadio 2 saates "Olukorrast riigis" märkis saatejuht Ahto Lobjakas, et laupäeval Reformierakonna juhiks kinnitatud Kaja Kallase suurim väljakutse on isa Siim Kallase varju alt välja saamine.

Lobjaka sõnul tuleb eristada kaht tasandit - esimene on see, mis hakkab toimuma erakonna sees ja teine tasand on see, mida Kaja Kallase valik tähendab Eestile olles peamise opositsioonijõu selge peaministri kandidaat.

"Kaja Kallase suurim väljakutse lähima aasta jooksul kindlasti on enda isa varju alat välja saamine ning juba see isemajandav Eesti, millega ta enda programmi on tituleerinud, on järjekordne kummardus isa suunas ja see on ma arvan Kaja Kallase kõige nõrgem koht üldse," ütles Lobjakas.

Ajakirjanik Vilja Kiisler leidis, et see programm on tõepoolest kummardus isale.

"Siim Kallase karuteene oma tütrele on pidev Kristen Michali kiitmine ja tema suurepäraste võimete rõhutamine. See on midagi, millega Siim Kallas pidevalt hoiab süsi Kaja Kallase pea kohal ja seda tal tegelikult vaja ei oleks. Ma usun, et ta on küllaltki iseseisev poliitik, aga Siim Kallas Kristen Michalit kiites kogu aeg seda iseseisvuse püüet lõhub," arvas Kiisler.

Kiisleri sõnul ei püüa Kaja Kallas isemajandava Eesti toomisega pildile mitte teha ainult kummardust oma isale, vaid kaasata ka need valijad ja elektoraadi, kelle jaoks suured tegijad poliitikas olid Siim Kallas, Edgar Savisaar ja need, kes tegutsesid Eesti iseseisvumise aegu.

"Ta püüab luua siin teatavat järjepidevust andes sellele isemajandavale Eestile nüüd juba teistsuguse sisu - eurotoetustest vaba, ise hakkama saava iseseisva riigi sisu," märkis Kiisler.

"Mul on teatav kahtlus, kuivõrd Siim Kallas on võimeline isafiguurina mobiliseerima ka Kaja Kallase taha Eesti pensionäre. Siim Kallase osas on paljudel selles vanusegrupis inimestel väga konkreetsed enda mälestused ajast kui ta oli Eesti Panga president ja peaminister ja tema poliitlisest karjäärist ning need mälestused ei ole positiivsed. See on selles mõttes üsna riskantne samm isemajandava Eesti tõstmine või tõstatamine ja läheb välja fookusest, mida Reformierakond on hoidnud viimase 10-15 aasta jooksul - see on olnud algselt noor, kuid nüüd aga vananev keskklass," arvas Lobjakas.

Kiisleri sõnul pole ta Lobjaka hinnangu nõus. "Vastupidi, see on väga osav trikk alateadvuse tasandil ja selle selge mõte on ikkagi Reformierakonna taha tuua keskealine ja vanem põlvkond, kelle jaoks suured tegijad olid juba ammu enne neid, kes praegu poliitikas tegutsevad ja mäletavad," arvas Kiisler.

Lobjakas märkis, et kui on tegemist alateadvusega, siis see toob kaasa ka 10 miljonit, VEB fondi rahad. "Ta toob palju asju, mida ei oleks vaja tuua," leidis Lobjakas.

Kiisleri sõnul pole erinevalt Siim Kallasest Kaja Kallasel endal kapis luukeresid ja tema rinnaesine on puhas. "Siin ilmselt Siim Kallase patte Kaja Kallase kaela nuhtlema ei hakata," arvast ta.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: