Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ruussaar: Kaja Kallase kõne sisaldas aastakümnetetagust retoorikat

Ainar Ruussaar.
Ainar Ruussaar. Autor/allikas: Anna Aurelia Minev/ERR

Vikerraadio saates "Samost ja Ruussaar" tõdes ajakirjanik Ainar Ruussaar, et laupäeval Reformierakonna esimeheks valitud Kaja Kallase kõne sisaldas aastakümnetetagust retoorikat, kuid tõi välja olulisi punkte.

Ruussaare sõnul oli Kaja Kallase kõne tonaalsus uue Eesti sünd läbi aastakümnetetaguse retoorika.

"Targa ja isemajandava Eesti ehitamine ehk IME, mis tegelikult sündis septembris 1987 Tartu ajalehes Edasi. Teine märk oli sõltuvus - millest me sõltume isikuna, kodanikuna ja riigina. Tõepoolest see retoorika on natuke teistsugune kui oli aastatel 1987, 1988, 1989 või isegi 1990. Täna me sõltume liitlastest, julgeolekust, muulastest, teiste abist, eurotoetustest. Kolmas märksõna oli usaldus ja Kaja Kallas viitas sellele, et inimesed ei usalda riiki ja ei usalda üksteist. Neljas märksõna oli vabadus - see koht Kaja Kallase kõnes meeldis mulle eriti - vabadus tähendab ka seda, et inimesel on õigus eksida ilma, et nad selle eest kõrvupidi seina külge naelutatakse," rääkis Ruussaar.

Ajakirjanik Anvar Samosti sõnul on tema suhtumine Kallase kõnesse kahetine. "Ühelt poolt oli see selge väärtusdeklaratsioon. Kaja Kallas luges üles ja kordas üle oma väärtuspõhimõtted. Mis minu jaoks uudset oli - oli patriotsimikujund. Ta ei rääkinud otseselt rahvuslusest ja ei viidanud rahvuskonservatismile, kuid see patriotismikujund oli uus. Küllap see peaks osutama sellele, et Reformierakond ei tee pööret klassikaliselt liberaalse erakonna juurde tagasi, mis see 1990ndate keskel Siim Kallase poolt asutatuna oli," ütles ta.

"Teisest küljest ta tasakaalustaski jutuga vabadusest ja vastutusest ja kõikide nende teiste klassikaliste liberaalsete väärtuste mainimisega. Seal oli üks kujund redelist, mille kasutamise eeskirja mingitelt ettevõtetelt nõuti. See oli ka päris hea kujund. Eestis on see ülereguleerimise vaim väga kõvasti üleval ja ma kujutan ette, et kui keegi suudaks selle valimiskampaanias kuidagi hästi välja mängida, siis neid inimesi, kes samastuksid selle ettevõtjaga, kelle käest nõutakse redeli kasutamise eeskirja, siis piltlikult öeldes võib neid Eestis olla sadu tuhandeid ja kindlasti nad tahaksid, et see pendel liiguks tagasi ja mitte suurema regulatsiooni suunas," märkis Samost.

Samosti sõnul jäi tal Kaja Kallase kõnest küljest ka mulje, et tegemist oli kriisikõnega, mis puudutas erakonna situatsiooni ja eelkõige majandamist.

"Kindlasti on see esmakordne kui erakonna esimees oma troonikõnet pidades teeb avalduse, et kohe tulevad siin saalis maksterminalidega inimesed, kes ootavad teie käest annetusi selleks, et erakond pääseks kõigi aegade kõige suuremast võlast. Huvitav oleks teada, kui palju sealt kokku korjati. Selles oli kriisisõnumit," märkis Samost.

Samost leidis, et Kaja Kallase suur probleem uue juhina on kindlasti see, et ootused on tema puhul väga kõrged.

"Reformierakonna reiting on praegu väga kõrge võrreldes ükskõik, kelle teisega. Kui see reting peaks nüüd langema või ootused ei peaks realiseeruma, mis ongi selge, sest kõik ootused ei saagi realiseeruda, kuna need on üksteise suhtes suures osas vastandmärgiga," ütles ta.

"Kui Kaja Kallas uue esimehena suudaks nüüd nii palju Reformierakonda uuendada nagu Jüri Ratas on suutnud Keskerakonda uuendada, siis Eesti valijate ja maksumaksjatena peaks me kõik talle kaht pöialt hoidma. Ega meil poliitikas väga palju rohkem lootust ei ole, kui see, et olemasolevad erakonnad sudavad ennast muuta ja uuendada ja teha samade inimestega uusi asju paremini," tõdes Samost.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: