Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

ERR Moskvas: Venemaal levivad Skripalide mürgitamise kohta uued versioonid

Foto: EBU/ERR

Topeltagendi Sergei Skripali ja tema tütre Julia mürgitamise kohta Suurbritannias tekivad Venemaal uued versioonid. Kuna London pole esitanud kindlaid tõendeid Venemaa osalusest, süüdistab Moskva Suurbritanniat laimamises ja provokatsioonis.

Keemiarelvade keelustamise organisatsiooni (OPCW) eksperdid kinnitasid Suurbritannia versiooni, et Skripalid mürgitati närvimürgiga, aga ei suutnud tuvastada aine päritolu, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Alguses Venemaa ei eitanud, et Nõukogude Liidus käis töö Novitšoki nimelise ainega, täna aga väidavad Vene ametnikud, et Nõukogude Liidu ega Venemaa laboratooriumid ei valmistanud midagi taolist. Vastuoluliselt kõlab aga nende väide, et see, mis oli valmistatud, hävitati OPCW inspektorite kontrolli all.

"Kõik objektid, kus see likvideerimine käis, olid inspektoritele täiesti avatud ja tegevused läbipaistvad. Ja ei ole ning ei või olla olemas mingeid salastatud lisaladusid. Veel kord, me likvideerisime vastavalt kokkuleppele, me ei rikkunud konventsiooni ja erinevalt teistest me likvideerisime kõik tagavarad!" rääkis föderaalse meditsiini-bioloogia agentuuri juht Vladimir Ujba.

Teiste all peab Venemaa silmas eelkõige Suurbritanniat, sest vastuseks süüdistusele, et mürgitamise taga on suure tõenäosusega Venemaa, esitas Moskva oma vastusüüdistused.

"Suure tõenäosusega oli provokatsioon Vene kodanike Salisbury's mürgitamisega kasulik Briti eriteenistustele ja võib-olla ka nende organiseeritud eesmärgiga kompromiteerida Venemaad ja tema poliitilist juhtkonda. Varem ajaloos tegeles Suurbritannia taoliste asjadega korduvalt," ütles Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova.

Praeguseks on Venemaa esitanud Suurbritanniale 47 küsimust seoses Skripalide juhtumiga. Briti esindaja Piter Wilson väitis, et kõigile küsimustele vastatakse hiljemalt 23. aprilliks.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: