X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Vene sõjavägi: Douma rünnaku lavastas London

{{1523617920000 | amCalendar}}
Foto: AFP/Scanpix

Süürias Ida-Ghouta enklaavis Douma linnale korraldatud arvatav keemiarelvarünnak lavastati Londoni korraldusel, teatas Vene sõjavägi reedel.

Vene sõjaväel on asitõendeid, mis kinnitavad "Suurbritannia otsest osalemist selles provokatsioonis Ida-Ghoutas", ütles Vene kaitseministeeriumi pressiesindaja Igor Konašenkov.

Suurbritannia oli andnud korralduse mässuliste piirkondades tegutsevatele abitöötajatele Valged Kiivrid lavastada keemiarelvarünnak Doumas, ütles Konašenkov.

London avaldas tugevat survet abiorganisatsioonile, lisas esindaja.

Konašenkovi sõnul ajastati rünnak 7. aprillil samaks hetkeks, kui Süüria valitsusväed alustasid sõjalist operatsiooni vastuseks relvarühmituse Jaish al-Islam rünnakule pealinna Damaskuse vastu. Douma oli toona veel relvarühmituse kontrolli all.

Venemaa viitas märtsis, et Ida-Ghouta mässulised kavandavad keemiarelvarünnaku provokatsiooni. Vene president Vladimir Putin sõnas 4. aprillil, et Venemaal on ümberlükkamatuid tõendeid, et mässulised kavandavad rünnakut mürkainetega.

London süüdistab Moskvat närvimürgirünnakus endise Vene spiooni Sergei Skripali ja tema tütre Julia vastu eelmisel kuul.

Lavrov: Lääne sekkumine Süürias tooks kaasa uue rändelaine Euroopasse

Vene välisminister Sergei Lavrov esitas reedel erinevaid väiteid, miks lääneriigid ei peaks Kremli poolt toetatud Süüria valitsust ründama. Muuhulgas teatas ta, et Lääne sõjaline sekkumine Süüria presidendi Bashar al-Assadi režiimi vastu tooks kaasa uue rändelaine Euroopasse.

Isegi piiratud aktsioonid "võivad tuua kaasa migrantide lained Euroopasse ja palju muid arenguid, mida meil ja meie Euroopa naabritel ei ole absoluutselt vaja, ning mis pakuvad rahuldust neile, keda kaitseb ookean", ütles Lavrov Moskvas ühisel pressikonverentsil Hollandi välisministri Stef Blokiga.

Aastatel 2015-2016 jõudis Türgi kaudu Euroopasse sadu tuhandeid süüria põgenikke ja migrante.

Lääneriigid kaaluvad sõjalisi vastusamme eelmisel laupäeval Süüria mässuliste valduses olnud Douma linnas korraldatud keemiarünnakule, milles Lääs süüdistab Assadi režiimi.

Lavrov: Douma keemiarünnaku korraldasid ühe riigi eriteenistused

Lavrovi sõnade kohaselt olevat Moskval ümberlükkamatuid tõendeid sellest, et Douma keemiarünnak korraldati välisriigi eriteenistuste abiga.

"Meil on ümberlükkamatuid tõendeid sellest, et see oli järjekordne lavastatud sündmus ja sellega olid seotud ühe teatud riigi, mis püüab praegu olla venevastase kampaania esirinnas, salateenistused," ütles Lavrov Moskvas pressikonverentsil.

Maailma terviseorganisatsiooni (WHO) teatel hukkus Süüria mässuliste valduses olnud Douma linnas Damaskuse lähedal laupäeval väidetavas keemiarünnakus üle 40 inimese sümptomite tagajärjel, mis viitavad keemiarelva kasutamisele.

Lääneriigid süüdistavad rünnakus Bashar al-Assadi režiimi, Süüria ja Venemaa on seda kategooriliselt eitanud.

Prantsusmaa ja Saksamaa on teatanud, et neil on tõendeid, mis kinnitavad Süüria režiimi seotust rünnakuga.

Lääneriigid - USA, Prantsusmaa ja Suurbritannia - kaaluvad seetõttu sõjalisi vastusamme, mille astumiseks on tehtud juba ulatuslikke ettevalmistusi.

Rjabkov: ärgu USA ärritagu rahvusvahelist üldsust Süüria ähvardamisega

Moskva ärgitab Washingtoni mitte ärritama rahvusvahelist üldsust märguannetega Süüria valitsuse suhtes jõu kasutamise võimalikkuse kohta ja keskenduma konstruktiivsele koostööle Venemaa ja Keemiarelvade Keelustamise Organisatsiooniga Douma rünnaku asjaolude tuvastamisel, ütles Vene asevälisminister Sergei Rjabkov.

"Arvame, et USA võiks praeguses olukorras mängida märksa konstruktiivsemat osa: mitte ärritada rahvusvahelist üldsust märguannetega jõu kasutamise võimalikkuse kohta ja keskenduda konstruktiivsele koostööle meie ja teistega, Keemiarelvade Keelustamise Organisatsiooni tehnilise sekretariaadiga tõeliste asjaolude tuvastamisel," ütles Rjabkov Interfaxile.

"Igas olukorras, mis on väga pingeline ja kätkeb riski, püüame kõiki olemas olevaid kanaleid pidi veenda meie oponente selles, et ei maksa tormata, vaid kasutada praktilise koostöö vaheneid ja neid rahvusvaheliselt tunnustatud mehhanisme, mis loodi just nimel plahvatusohtlike olukordade vältimiseks," rõhutas ta.

"Kahjuks valitseb praeguses Washingtonis suundumus ühepoolsele jõu kasutamisele ja oma poliitilise tahte pealesurumisele teistele rahvusvahelise kogukonna liikmetele," märkis aseminister.

Rjabkov lisas, et Venemaa nõuab Doumas toimunu ekspertiisi, kuhu kaasataks Keemiarelvade Keelustamise Organisatsiooni asjatundjad. "Eeldused ja tehnilised võimalused selleks on olemas, mida kinnitas organistasioon ise ja meie toetame seda innukalt," ütles ta.

ÜRO: Douma asitõendid tuleb säilitada

ÜRO Süüria sõjakuritegude uurijad rõhutasid reedel Douma arvatava keemiarelvarünnaku asitõendite säilitamise tähtsust.

"Me rõhutame üliolulist vajadust asitõendite säilitamiseks ja kutsume kõik asjassepuutuvaid võime tagama, et ükski osapool ei manipuleeriks arvatavate sündmuskohtade, objektide, tunnistajate või ohvritega, enne kui sõltumatud vaatlejad ja uurijad on saanud piirkonda ligipääsu," ütles ÜRO sõltumatu rahvusvaheline uurimiskomisjon Süüria Araabia Vabariigis (COI).

ÜRO inimõiguste nõukogu loodud komisjon on kogunud asitõendeid Süüria relvakonfliktis sooritatud rahvusvaheliste kuritegude kohta alates 2011. aastast.

Komisjon süüdistas Süüria presidendi Bashar al-Assadi režiimi keemiarelvarünnakus Khan Sheikhunis 2017. aasta aprillis. COI-l on andmeid 34 keemiarelvarünnaku kohta Süürias, mida on sooritanud "erinevad osapooled".

COI uurijatele ei ole kunagi antud ligipääsu sündmuskohtadele Süürias.

Lääne ametnikud kahtlustavad, et Doumas kasutati 7. aprillil kloorgaasi, mille tagajärjel hukkus Briti valitsuse andmeil 75 inimest.

ÜRO peasekretär António Guterres hoiatas reedel, et pingete suurendamine maailma suurvõimude vahel võib viia täiemahulise sõjalise eskaleerumiseni Süürias. Guterres ärgitas Julgeolekunõukogu tegutsema nendes ohtlikes oludes vastutustundlikult.

 Olulisemad arengud:

* Lähis-Ida poole teel USA suurim õhu- ja mereväe lahingugrupp pärast 2003. aastal alanud Iraagi sõda

* Suurbritannia valitsus nõustus neljapäevasel eriistungil vajadusega Süüria osas tegutseda. Peaminister May on seni tagasi lükanud ka opositsiooni nõudmise, et USA juhitud operatsioonis osalemiseks on vaja ka parlamendi heakskiitu;

* Prantsuse president Emmanuel Macron ütles neljapäeval, et Süüria režiimi keemiarünnaku kohta on tõendeid ja Damaskusel on oodata vastulööki "meile sobival ajal";

* Timesi allikate sõnul on lääneriikidel kavas õhukampaania ajal kasutada ka küberrelvastust, et Süüria ja Venemaa õhutõrjet ning radareid eksitada;

* Briti relvajõud teevad ka ettevalmistusi, et kaitsta Ühendkuningriigi Küprosel asuvat õhuväebaasi võimaliku Venemaa vasturünnaku eest. Akrotiri baasi kaitseks on eelkõige ette nähtud kuus hävituslennukit Typhoon õhk-õhk tüüpi rakettidega, Süüria ründamiseks saab aga kasutada baasis paiknevat kaheksat hävituslennukit Tornado;

* Timesi andmetel on Süüria lääneosas asuvas õhuväebaasis lahinguvalmis Venemaa allveelaevade vastane sõjalennuk ja seda ajal, kui Suurbritannia rakettidega varustatud allveelaevad piirkonnale lähenevad;

* reedel kohtub Venemaa soovil ÜRO julgeolekunõukogu, et Süüriaga seotud pingeid arutada. "Meie esmaseks prioriteediks on ära hoida sõjaoht," ütles Venemaa suursaadik ÜRO juures Vassili Nebenzia ajakirjanikele pärast ÜRO Julgeolekunõukogu kinnist istungit. Kui tal paluti täpsustada, kas ta peab silmas sõda USA ja Venemaa vahel, siis ütles saadik: "Me ei saa kahjuks välistada ühtegi võimalust.";

* Nii Kremli kui ka meedia allikate kinnitusel kasutavad nii Moskva kui ka Washington USA ja Venemaa vahel sisse seatud erakorralist kommunikatsiooniliini, mille eesmärgiks on ennetada võimalikke tahtmatuid omavahelisi sõjalisi kokkupõrkeid Süürias. Ajaleht Kommersant kirjutas neljapäeval, et hoolimata teravast retoorikast on USA ja Venemaa kaitseministeerium ning kahe riigi staabiülemad omavahel aktiivselt suhtlemas ning Vene pool arvestab sellega, et Pentagon edastab neile võimalike õhulöökide sihtmärgid, et vältida kaotusi Vene sõdurite seas.

* Venemaa sõjateaduse akadeemia asepresident Sergei Modestov on prognoosinud, et USA ei ründa oodatava löögi ajal Süüriale Vene sihtmärke, vastuseks jätavad Vene sõjaväelased USA laevad ja lennukid sihtmärkide seast välja;

* USA president Donald Trump pole Valge Maja teatel veel lõplikku otsust operatsiooni asjus langetanud. Kolmapäeval soovitas ta Twitteris "Venemaal end valmis panna, sest raketid Süüria pihta on tulekul". Neljapäeval aga rõhutas ta, et pole kunagi öelnud, millal ja kuidas rünnak Süüria vastu aset leiab.

* Keemiarelvade Keelustamise Organisatsioon (OPCW) kinnitas neljapäeval ka Suurbritannia andmeid, mille põhjal oli endise Vene luuraja Sergei Skripali ja tema tütre Julia mürgitamiseks kasutatud närvimürk algselt pärit Venemaalt.

Lavrov süüdistas Briti välisministrit OPCW järelduste moonutamises

Lavrov süüdistas reedel ka Briti ametivenda topeltagent Sergei Skripali mürgitamist uurinud Keemiarelvade Keelustamise Organisatsiooni (OPCW) tulemuste moonutamises.

"Poliitikud nagu Boris Johnson püüavad taas tõde moonutada ja teatavad, et OPCW avaldus toetab Suurbritannia järeldusi eranditult," ütles Lavrov.

"Ma rõhutan, et OPCW kinnitas ainult keemilise aine sisaldust," lisas ta.

OPCW ütles neljapäeval, et kinnitab Ühendkuningriigi uurimistulemusi toksilise aine olemuse kohta. Selle nime raportis ei nimetatud, kuid Suurbritannia on öelnud, et Skripali ja tema tütart Juliat mürgitati 4. märtsil Lõuna-Inglismaal Salisburys 1970. ja 80. aastatel Nõukogude Liidus välja töötatud tugevatoimelise närvimürgiga Novitšok.

OPCW ei öelnud midagi ka selle kohta, kes võis olla rünnaku taga, Johnson ütles aga, et "pole vähimatki kahtlust, mida kasutati ega ole ka alternatiivset seletust selle kohta, kes on süüdi".

"Ainult Venemaal on vahendid, motiiv ja register."

Lavrov: Lääne pealesurutud veneviha pärsib Vene-Hollandi suhteid

Venemaa ja Hollandi suhted on praegu lääne venevihast proovile pandud, ütles Vene välisminister Lavrov reedesel kohtumisel Hollandi ametivenna Blokiga.

"Viimasel ajal on meie suhted saanud Ukraina sündmustele vastuseks järgnenud katsumuste osaliseks, mida endiselt hoiab ülal lääne venevihakampaania," märkis ta.

Vene esidiplomaat märkis kahepoolsete sidemete tähtsust taoliste sündmuste valguses.

"Venemaa on alati pooldatud lugupidavat, vastastikku kasulikku suhtlust. Vaheajad suhtluses ei soodusta olukorra paranemist," märkis ta. "Arvestan, et arutame mitmepoolseid piirkondlikke ja rahvusvahelisi asju. Neid on kogunenud palju, kergemaks ei lähe."

Venemaal tegutsevad Hollandi firmad näevad võimalusi ja tingimusi Venemaal äri ajada, ütles Blok.

"Jõudsin hommikul einetada Hollandi ettevõtjate esindajatega, nad kinnitasid, et äri ajamiseks Venemaal on kõik võimalused ja tingimused," sõnas välisminister.

"Mõningates punktides on meie suhted keerulised ja sellest rääkida on väga hea. Hollandi elanikkond ei suhtu Venemaa kodanikesse halvasti," lisas ta, märkides et hooldatakse Teise maailmasõja aegseid nõukogude sõdurite haudu.

"Seepärast on seda ajaloolist tõsiasja silmas pidades väga tähtis omada võimalust rääkida mitmesugustel teemadel päevakajalistest sündmustest, et saaks arutada selliseid asju nagu Boeingu MH17 ohvrid," rõhutas Hollandi välisminister.

Toimetaja: Laur Viirand, Merili Nael

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: