NYT: Sergei Skripal käis Eestis luurajatega kohtumas

Sergei Skripal 2006. aastal.
Sergei Skripal 2006. aastal. Autor/allikas: Press Office of Moscow District Military Court/TASS/Scanpix

Ajaleht The New York Times kirjutab, et hiljuti Salisburys mürgitatud luuraja Sergei Skripal käis Tšehhi ja Eesti luurajatele Venemaa kohta tundlikku infot vahendamas. Eestis käis ta aastal 2016.

Kümme nädalat tagasi närvimürgirünnaku ohvriks langenud Skripal oli enne mürgitamist Vene sõjaväeluure veteran, reisis palju ja korraldas välismaistele luurajatele briifinguid Venemaa kohta, kirjutab The New York Times.

Anonüümsust palunud Euroopa ametiisikute sõnul kiitsid Briti ametnikud pea kindlasti luurajate kohtumised Skripaliga heaks ning võib-olla aitasid neid ka korraldada, et oma liitlasi harida ja pakkuda Skripalile sissetulekut.

Skripal kohtus mitu korda Tšehhi luureametnikega ja külastas Eestit 2016. aastal, et kohtuda kohalike luurajatega, kirjutab leht. Sellised kohtumised polnud ebaseaduslikud ega ülejooksikute jaoks ebatavalised. See tähendab aga, et Skripal kohtus luureametnikega, et nurjata Venemaa operatsioone Euroopas. The New York Times viitab võimalusele, et tema mürgitamine oli seetõttu kättemaks.

Samas pole võimalik kindlalt teada, kas Skripali reisid muutsid ta sihtmärgiks või kas Vene valitsus neist üldse teadis. Reisid hoiti saladuses ning neist teadsid vaid üksikud luureagendid. Ükski ametiisik Tšehhi ega Eesti luureteenistustest pole detaile avalikult kommenteerinud.

Skripal saabus 2012. aastal Prahasse, kus kohtus vähemalt ühe luureameti juhtidega. Ta jõi, tegi nalja ja andis Tšehhi luureteenistusele infot Vene sõjaväeluure tegevuse kohta Euroopas. Tema info oli vananenud, kuna Skripal lahkus GRUst 1999. aastal. Sellest hoolimata pidid tšehhid tema teadmisi väärtuslikeks – suisa sedavõrd, et Tšehhi luureametnikud jätkasid temaga kohtumist, tehes järgmiste aastate jooksul mitu reisi Suurbritanniasse.

Lehega vestelnud ametnikud olid vaoshoitumad, rääkides Skripali külaskäigust Eestisse, mida üks kirjeldas "väga tundliku informatsioonina". Kõrge Euroopa ametnik kinnitas, et endine Vene agent kohtus salaja grupi luureohvitseridega 2016. aasta juunis, kuigi pole selge, mida nad arutasid. Ametniku sõnul aitas Briti luureteenistus kohtumist korraldada.

Toimetaja: Anette Parksepp

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: