Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

OPCW: Skripale mürgitati Venemaalt pärit närvimürgiga

{{1523534040000 | amCalendar}}
Foto: PA/Scanpix

Keemiarelvade Keelustamise Organisatsioon (OPCW) kinnitas neljapäeval Suurbritannia andmeid, mille põhjal oli endise Vene luuraja Sergei Skripali ja tema tütre Julia mürgitamiseks kasutatud närvimürk algselt pärit Venemaalt.

OPCW analüüsitud proovid kinnitavad Ühendkuningriigi andmeid toksilise aine olemuse kohta, ütles organisatsioon Londonis avaldatud raportis ja lisas, et aine oli väga kõrge puhtusastmega.

Raporti kokkuvõttes ei anta hinnangut selle kohta, kes võis 4. märtsil Lõuna-Inglismaal Salisburys endist topeltagenti ja tema tütart rünnata.

Suurbritannia ja tema liitlased süüdistavad Moskvat, too eitab otsustavalt. Juhtum vallandas rahvusvahelise tüli, mille tõttu on pooled vastastikku diplomaate välja saatnud.

OPCW ei nimetanud ainet, millega Skripale mürgitati, vaid ütles, et see info on salastatud ettekandes, millega on võimalik tutvuda organisatsiooniga liitunud riikidel.

Suurbritannia on öelnud, et mürgitamiseks kasutati 1970. ja 80. aastatel Nõukogude Liidus välja töötatud tugevatoimelist närvimürki Novitšok.

Suurbritannia kutsub kokku OPCW täitevnõukogu

Suurbritania kutsus neljapäeval kokku Keemiarelvade Keelustamise Organisatsioon (OPCW) täitevnõukogu.

"Nüüdsest töötame me koos partneritega väsimatult selle nimel, et aidata välja juurida seesuguste relvade groteskne kasutamine, ja me kutsusime järgmiseks kolmapäevaks kokku OPCW täitevnõukogu, et arutada edasisi samme," ütles Briti välisminister Boris Johnson.

Suurbritannia kutsus Julgeolekunõukogu kohtumisele Skripali üle

Suurbritannia kutsus ÜRO Julgeolekunõukogu (ÜRO JN) kohtumise, et arutada Keemiarelvade Keelustamise Organisatsiooni (OPCW) raportit endise Vene luuraja mürgitamisest, teatas London neljapäeval.

OPCW raporti kohaselt oli Sergei Skripali ja tema tütre vastu kasutatud närvimürk algselt pärit Venemaalt. Raporti kokkuvõttes ei anta hinnangut selle kohta, kes võis 4. märtsil Lõuna-Inglismaal Salisburys endist topeltagenti ja tema tütart rünnata.

JN-i kohtumine peaks toimuma järgmisel nädalal, teatas Suurbritannia esindus ÜRO-s.

Vene aseminister: Novitšok on laialdaselt kättesaadav

Novitšoki-nimelised keemililised ühendid olid 1990. aastatel Läänes laialt levinud ja said kättesaadavaks paljudele välismaistele laboritele, sealhulgas neid sünteesiti USA-s, ütles Vene asekaubandusminister Georgi Kalamanov.

"Võib teha ühese järelduse, et toimeained, mille hulk autoreid on koondanud Novitšoki nimetuse alla, said alates 1990. aastate keskpaigast laialdase leviku osaliseks välisriikides ja kättesaadavaks paljudele laboritele," ütles Kalamanov Interfaxile.

"Sellega seoses ei ole kohane nimetada Venemaad nende mürkide allikaks," rõhutas aseminister, meenutades, et Suurbritannia väitel mürgitati endine topeltagent Sergei Skripal ja ta tütar just Novitšoki-nimelise ainega.

Aseministri sõnul sai hulk Novitšoki ühendeid laialdaselt kättesaadavaks pärast The Henry L.Stimson Centeri aruande üllitamist USA-s.

"Andmed Novitšoki nimetuse alla koondatud orgaaniliste fosforühendite kohta esitati esimest korda D. Hank Ellisoni raamatus "Keemilised ja bioloogilised lahinguvahendid" ("Chemical and Biological Warfare Agents").

Juhendis toodi ära 58 ühendi struktuur, mis autori arvates kuuluvad Novitšokkide rühma. Neile kõigile anti American Society Chemical Abstract Systemi klassifikatsiooni indeksid, mis tähendab, et need sünteesiti," rõhutas Kalamanov.

Tema andmeil on Novitšoki rühma mürke käsitletud hiljemgi USA, Tšehhi, Itaalia jm teaduskirjanduses ning nende sünteesimine ei ole korraliku laboratooriumi olemasolul kuigi keerukas.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: