ERR Riias: lätlaste Ühtsus koondab valimiste eel regionaalparteisid ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Läti võimupartei Ühtsus leidis nipi, kuidas tõsta valimiskünnise piirile kukkunud reitingut: parlamendivalimiste eel kaasatakse regionaalparteisid ja moodustati nendega ühendus Uus Ühtsus.

Selle liider ja peaministrikandidaat on Euroopa Parlamendi liige Krišjānis Kariņš. Riias "Aktuaalsele kaamerale" antud intervjuus ütles Kariņš, et tema meelest peaks valitsus tegelema teemadega, mis parandaksid rahva heaolu ja võimaldaksid tõsta keskmist palka.

Olid ajad, mil Ühtsust toetas kolmandik valijaist. Viimaste küsitluste põhjal on aga nende reiting kukkunud pisut alla viie protsendi künnise. Ühtsusest sõltub aga palju. Peaministri koduerakonna - Roheliste ja Talurahva Liidu - üks juhte Augusts Brigmanis on öelnud, et kui Ühtsus valimistel taas parlamenti pääseb, võib Lätis praegune valitsus jätkata. Ühtsus pole selles siiski nii kindel.

"Olen valmis ja soovin juhtida järgmist valitsust. Minu valitsus erineks praegusest selle poolest, et meil oleks konkreetsed eesmärgid ja poleks praegust äraelamise hoiakut. Meie teeks tööd konkreetsete eesmärkide saavutamiseks," ütles Kariņš.

Parteide ühendusega Uus Ühtsus on praeguseks liitunud Kuldiga, Valmiera ja Tukumsi regionaalparteid, kuid liitujaid võib olla veel. Koostatakse ühiste väärtuste deklaratsiooni. Kes päri, sellele on uks avatud.

"Otsime sarnaselt mõtlevaid poliitikuid ja püüame neid üle Läti koondada. Eesmärgiks on ühiselt tõsta rahva heaolu. Et selleni jõuda, tuleb korrastada paljud valdkonnad - õiguskaitse, tervishoid, haridus ja teadus. Meil on palju, mida koos paremaks muuta," loetles Kariņš.

Regionaalparteide kaasamine peaks Ühtsusele juurde tooma lisahääli. Iseküsimus on, mis saab neist liikmeist, kes praegu on sisevastuolude tõttu Ühtsusest lahkunud. Nende seas on ka palju parlamendi saadikuid.

"Kutsume kõiki tagasi koju. Meie uksed on valla. Kui inimesed on valmis heaks kiitma meie väärtusi, võivad nad kandideerida meie nimekirjas ja koguda valijate toetust," ütles Kariņš.

Riia linnapeast Koosmeele juht Nils Ušakovs teatas esmaspäeval, et tema parlamendivalimistel ei kandideeri ja teeb kõik selleks, et erakond ei esitaks teda peaministrikandidaadiks.

Koosmeel on pikki aastaid olnud Läti populaarseim partei, kuid parempoolsed erakonnad ei soovi temaga koalitsiooni moodustada.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: