Läti Koosmeel kinnitas presidendi- ja peaministrikandidaadi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Vjačeslavs Dombrovskis.
Vjačeslavs Dombrovskis. Autor/allikas: Läti seimi veebileht/Wikimedia Commons

Läti opositsioonilierakonna Koosmeel volikogu kinnitas esmaspäeval oma peaministrikandidaadiks endise haridus- ja majandusministri Vjačeslavs Dombrovskise ning presidendikandidaadiks baptistide koguduste ühingu preestri Peteris Sprogise.

Läti seimivalimised peetakse 6. oktoobril ja presidendivalimised järgmise aasta suvel.

Dombrovskis ütles, et mõned Koosmeele liikmed võivad suhtuda tema kandidatuuri reservatsioonidega, kuid rõhutas, et tähtis on ellu viia unistust õitsvast elust Lätis, mida jagavad nii etnilised lätlased kui ka teised rahvused.

Tema sõnul on Koosmeel suuteline tooma kaasa muutused selle unistuse täitmiseks.

Muutustele vastuseismine on vastutustundetu, ütles endine haridusminister ja esitas kuus arengusuunda - kolm traditsioonilist ja kolm uut, nimelt infotehnoloogiad, Riia rahvusvaheliseks metropoliks muutmine ja meditsiinieksport - mida mööda Läti peaks arenema.

Olukorras, kus valitsusse pääsemine on Koosmeele jaoks alaliselt suletud, puudub konkurents ja kolm erakonda saavad kogu aeg Lätit juhtida, sõnas 1997. aastal naturalisatsiooni korras Läti kodakondsuse saanud Dombrovskis.

Dombrovskis töötas esmalt haridus- ja seejärel majandusministrina tänaseks Ühtsusega liitunud Zatlersi Reformiparteisse kuulumise ajal. Koosmeelega liitus ta sel aastal.

Sprogis kutsus Lätit viima ellu loovamat välispoliitikat ja olema oma rahvuslike huvide esindamisel julgem. Ta ütles Koosmeele volikogu kohtumisel, et Euroopa Liit ja NATO ei ole ainsad jõukeskused maailmas ning Läti on Venemaa-vastaste sanktsioonide tõttu enim kannatanud riikide seas.

Sprogise sõnul tuleks teha Venemaaga koostööd nendes valdkondades, kus kahe riigi majandushuvid kokku langevad.

Ta võttis enda sõnul vastu ettepaneku saada Koosmeele presidendikandidaadiks, sest peab õigeks lõhede vähendamist Läti elanikkonnas ning tahab aidata kaasa dialoogile Läti presidendivalimiste korra parandamise üle.

Kehtiva korra järgi valib Läti presidendi seim.

Koosmeele esimeheks on Riia linnapea Nils Ušakovs.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: