Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

EL plaanib keelustada ühekordsed plasttooted

Ühekordsed nõud
Ühekordsed nõud Autor/allikas: Aivar Aotäht/Eesti Meedia/SCANPIX

Euroopa Komisjon esitas esmaspäeval ettepaneku võtta vastu uued kogu EL-i hõlmavad eeskirjad, keelustades muu hulgas plastist ühekordsed nõud.

Uute eeskirjadega keelatakse ühekordsed plasttooted, mille puhul on olemas kergesti kättesaadavad alternatiivid. Keelustatakse plastist vatitikud, söögiriistad, taldrikud, kõrred, joogisegamispulgad ja õhupallide vardad, mis tuleb edaspidi valmistada kestlikumatest materjalidest.

Ühekordselt kasutatavaid plastist joogipakendeid lastakse turule üksnes juhul, kui nende korgid ja kaaned jäävad külge kinnitatuks.

Liikmesriigid peavad vähendama plastist toidupakendite ja joogitopside kasutamist. Selleks tuleb kehtestada riiklikud vähendamiseesmärgid, tehes seejuures müügikohtades kättesaadavaks alternatiivsed tooted või tagades selle, et ühekordselt kasutatavaid plasttooteid ei jagataks tasuta.

Euroopa Komisjoni ettepanek keskendub kümnele ühekordselt kasutatavale plasttootele ja püügivahendile, mis koos moodustavad 70 protsenti mereprügist Euroopas.

Miks plastikut vähendada?

Komisjon selgitas, et aeglase lagunemise tõttu koguneb plastik meredes, ookeanides ja randades EL-is ja üle maailma. Plastjääke leitakse mereliikidest, näiteks merekilpkonnadest, hüljestest, vaaladest ja lindudest, aga ka kalast ja koorikloomadest. Sel moel jõuab plastik ka inimeste toiduahelasse.

Komisjoni uurimiskeskus kogus ja analüüsis andmeid 276 rannast 17 EL-i liikmesriigis aastal 2016. Randadest leitud 355 671 eset analüüsiti nende levimuse järgi ning koos teiste monitooringutega leiti kümme kõige levinumat eset, mida on leidunud Euroopa eri meredes läbi aastate kõige püsivamalt.

Komisjoni ettepanekute seas on teatud toodete keelamine ja tarbimise vähendamise eesmärgid — viimast soovitatakse teha näiteks riiklike vähenduseesmärkidega, alternatiivsete toodete müümisega või ühekordsete plasttoodete maksustamisega.

Samuti on plastiku vähendamise meetmete seas kohustused tootjatele (näiteks jäätmekäitluse eest tasumine ja teadlikkuse tõstmine), jäätmete kogumise eesmärgid (näiteks peavad liikmesriigid hakkama 2025. aastaks koguma 90 protsenti ühekordsetest plastpudelitest), nõuded tootesiltidele ja teadlikkuse tõstmise meetmed.

Komisjon lisas, et uuenduslike alternatiivide otsimine plasttoodetele on majanduslik võimalus ning võib luua EL-is ligi 30 000 töökohta.

Komisjon esitas ettepanekud Euroopa Parlamendile ja nõukogule vastuvõtmiseks, soovides jõuda käegakatsutavate tulemusteni enne Euroopa Parlamendi valimisi mais 2019.

Toimetaja: Priit Luts, Anette Parksepp

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: