Tallinnast väljub Balti pealinnade võrdluses palju vähem otselende

Eestisse tuleb elama rohkem inimesi kui siit lahkub. Tallinna Lennujaam
Eestisse tuleb elama rohkem inimesi kui siit lahkub. Tallinna Lennujaam Autor/allikas: Sander Koit / ERR

Tallinna lennujaamast väljuvatest otselendudest pea kolmandik on hooajalised lennud, samas teistes Balti riikides on hooajaliste sihtkohtade osakaal väiksem. Otselendude arvult jääb Tallinn nüüd alla ka Vilniusele.

Tallinna lennujaamast on otseühendus 41 rahvusvahelise sihtkohaga, millest 13 on aga hooajalised lennud. Riia lennujaamast, mis on ka Baltimaade suurim lennujaam, väljub aastaringselt 74 otselendu. Hooajalisi lende on 25 erinevasse sihtkohta, mis moodustab kogulendudest veerandi.

Vilniuse lennujaamast saab lennata otse 50 sihtkohta, millest vaid neli paika ehk kaheksa protsenti on hooajalised.

Tallinna lennujaama pressiesindaja Margot Holts ütles ERR-ile, et lennujaamade strateegia lendude määramisel sõltub suuresti lennujaama asukohast. Holts lisas, et Tallinn on lennujaamade mõistes suuresti ääremaa.

Hooajalisus sõltub sellest, millal kohalikud ise reisivad ning millal turistid saabuvad.

"Paljud lennud, mis algavad hooajaliste lendudena, saavad tihtilugu aastaringseteks," ütles Holts ning tõi välja Ryanairi näite, mille hooajaline reis Maltale muudeti aastaringseks liiniks.

Asukohad, kuhu lennata saab, valivad lõplikult välja lennufirmad, kuid Holtsi sõnul saab lennujaam koostöös EAS-iga teha firmadele palju ettepanekuid, kuhu potentsiaalselt lennata võiks.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi lennundus- ja merendusosakonna juhataja Taivo Linnamägi ütles ERR-ile, et hooajalised otselennud ergutavad nii kohalikku kui sihtkoha majandust.

Linnamägi hinnangul on samas vajadus uute aastaringsete otselendude jaoks olemas.

"Ei reisi ainult turist, vaid ka äriklient," ütles Linnamägi ning lisas, et oluline on ühendus Euroopa pealinnadega.

Linnamägi sõnul tooks Eestisse rohkem otselende lennujaamade ja riigi turundustöö, mis lennufirmasid tõmbaks.

Ligi kaks kolmandikku Tallinnna lennujaama rahvusvahelistest otselendudest on Nordica lennud. Nendest omakorda veerand on hooajalised otseühendused.

Nordica kommunikatsioonijuht Toomas Uibo ütles ERR-ile, et hooajalised sihtkohad valitakse selle järgi, kus suviti puhkamas käiakse.

Uibo lisas, et sellesuvised uued sihtkohad on hästi vastu võetud ning lennufirmal on kogu aeg uusi plaane ja mõtteid, kuid praegu ühtegi hooajalist lendu aastaringseks muuta ei plaanita. Hiljuti lisandus Nordicale aastaringe otseühendus Kopenhaageniga.

Suvel saab Balti riikidest ainult Tallinnast sõita näiteks Ohridi Makedoonias ja Constantasse Rumeenias. Vilniusest saab Chaniasse Kreekas ning Riiast näiteks Malagasse Hispaanias, Sotšisse Venemaal, Lissaboni Portugalis ja Bordeaux'sse Prantsusmaal. Kõigist kolmest lennujaamast saab suvel sõita Ateenasse, Korfule ja Odessasse.

Samal ajal kui Tallinna lennujaamast on Briti saartele otseühendus vaid kahte linna, siis Vilniusest on otseühendusi seitse ja Riiast kaheksa.

Kõige kaugemad otselennud Riiast on Taškenti ja Almatõsse. Vilniusest sõidab lennuk otse Tel Avivi ja Agadiri. Kõige kaugem otselend on Tallinnast Paphosesse (Küpros).

Toimetaja: Grete-Liina Roosve

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: