Põlevkivi väärtustatakse aina rohkem ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Rene Kundla/ERR

15 miljonit eurot maksma mineva projekti tulemusena saab Eesti Energia tütarettevõte Enefit Energiatootmine kasutada põlevkiviõli tootmise käigus tekkivat põlevkivigaasi elektri tootmises senisest suuremas mahus.

Põlevkivigaasi saab Eesti elektrijaama ühes energiaplokis põlevkivi kõrval kütusena kasutada kuni 50 protsendi ulatuses. Tegu on maailmas ainulaadse projektiga, sest põlevkivi ja põlevkivigaasi koospõletuse kogemust seni veel kasutatud ei ole. Projekti eesmärk on põlevkivi senisest suurem väärtustamine.

"Kui me vanades tolmpõletuskateldes suudame põlevkivist sisalduvast energiast kasutada ca 40 protsenti, siis uue koostootmise protsessi käigus suudame me põlevkivist leiduvast energiast 80 protsenti ehk protsess on oluliselt efektiivsem ja keskkonnasõbralikum," ütles Enefit Energiatootmise juhatuse esimees Mart Proos.

Eesti Energia teatel suurendatakse põlevkivigaasi kasutamise kasvule suurendame nii paindlikkust kui kasumlikkust elektri tootmisel ning ühtlasi vähendame elektritootmise kekskonnamõjusid. Põlevkivigaas on põlevkivist õli tootmisel tekkiv kõrge kütteväärtusega gaas, millest saab toota elektrit. Seni põletati põlevkivigaasi väikeses mahus kõigis Eesti elektrijaama kateldes. Nüüdsest põletatalse peaaegu kogu tekkiva gaasi suurima kasuteguriga tootmisseadmetes – Auvere elektrijaamas ja Eesti elektrijaama ümberehitatud plokis. .

Põlevkivigaasi kasutamise võimekuse tõstmise ainulaadse lahenduse töötas välja ja paigaldas Sumitomo SHI FW. "Meile oli selle unikaalse ja jätkusuutliku lahenduse väljatöötamine põnev väljakutse. Meil on olnud Eesti Energia meeskonnaga väga hea koostöö – meile on oluline täita klientide ootusi täie pühendumusega ja luua seeläbi kliendile maksimaalset väärtust," märkis Sumitomo SHI FW juhatuse esimees Tomas Harju-Jeanty.

 

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: