X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eesti Energia võttis Auvere elektrijaama General Electricult üle

{{1533186840000 | amCalendar}}

Eesti Energia juhatus allkirjastas ja väljastas General Electricule Auvere elektrijaama opereerimise üleandmise ehk Provisional Acceptance´i sertifikaadi, mis tähendab, et elektrijaam läheb ehitajalt üle Eesti Energia tütarettevõttele Enefit Energiatootmine.

Viimaste katsetena läbis Auvere elektrijaam 28-päevase töökindluse testi, kasuteguri ja heitmete testid ning juulikuu alguses viidi edukalt läbi ka Eleringi viimane võrgukatse. Kõik katsed on andnud positiivse tulemuse.

Auvere elektrijaama lepingujärgne garantii- ja töökindluse periood kestab kaks aastat. Elektrijaam on suuteline katma kodumaiste kütustega üle veerandi Eesti elektritarbimisest.

"Auvere elektrijaama ehitus on olnud keerukas, pikk ja pingeline projekt. Tegu on unikaalse elektrijaamaga, mis varustab Eestis elektriga kahte järgmist põlvkonda," ütles Eesti Energia juhatuse esimees Hando Sutter.

Auvere elektrijaamas saab kütusena kasutada lisaks põlevkivile ka biomassi, turvast ja põlevkivigaasi. Sutter lisas, et ehkki jaama vastuvõtmine on viibinud, on tänaseks tehnilised kitsaskohad kõrvaldatud. "Jaam töötab vastavalt plaanile ja täidab kõiki keskkonnanõudeid. Mul on väga hea meel, et oleme koostöös General Electricuga jõudnud jaama ehitamise lõpp-punkti."

Uus elektrijaam on Eesti Energia suurenergeetika konkurentsivõimelisim tootmisüksus. "Tänu efektiivsusele pääseb Auvere oma toodanguga kõige rohkematel tundidel Läänemere regionaalsele elektriturule. Tuule- ja päikeseenergia tootmist arendatakse üha enam ning seda teeb ka Eesti Energia. Samal ajal on varustuskindluse tagamiseks vaja endiselt ka ilmastukust sõltumatuid ehk juhitavaid elektritootmisvõimsusi nagu on Auvere elektrijaam," ütles Sutter.

Auvere elektrijaam suudab katta üle 25 protsendi Eesti elektritarbimisest, ehk toota aastas 2,2 TWh elektrienergiat. Eesti aastane elektritarbimine on keskmiselt 8 TWh. Auvere elektrijaama 300 MW võimsus kompenseerib osaliselt 2019. aastal töö lõpetavaid vanemaid elektritootmisüksuseid, mille sulgemise järel kaob turult ligi 600 MW võimsust.

Elektrijaama ehitusleping sõlmiti 2011. aasta jaanuaris. Auvere elektrijaama ehituse investeering oli kokku 610 miljonit eurot, mis on 28 miljonit eurot väiksem eelarves kavandatud maksumusest.

Auvere elektrijaam ühendati esmakordselt elektrivõrguga 2015. aasta mais ning sellest ajast on jaam tootnud kokku 4,3 TWh elektrienergiat.

 

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: