Orban lubas rakendada Ungaris antisemitismi suhtes nulltolerantsi

Ungari peaminister Viktor Orban.
Ungari peaminister Viktor Orban. Autor/allikas: Gali Tibbon/AFP Photo/Scanpix

Iisraelis visiidil viibiv Ungari peaminister Viktor Orbán lubas neljapäeval rakendada kodumaal antisemitismi suhtes nulltolerantsi.

Orbán ja Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu on leidnud oma parempoolsete vaadetega ühise keele hoolimata Ungari valitsusjuhi kohati vastuolulisest retoorikast.

Kaks peaministrit tervitasid neljapäeva hommikul Jeruusalemmas kohtudes teineteist soojalt, kuid hiljem oli Orbánil mõnevõrra keerulisem kohtumine Iisraeli presidendi Reuven Rivliniga, kes hoiatas neofašismi eest.

"Ma saan kinnitada peaministrile, et Ungaril on antisemitismi suhtes nulltolerantsi poliitika," ütles Orbán kohtumisel Netanyahuga, kes kaitses oma kolleegi süüdistuste eest antisemitismi õhutamises.

"Ma kuulsin teid rääkimas Iisraeli tõelise sõbrana vajadusest võidelda antisemitismiga," lausus Netanyahu, märkides, et Ungari on kulutanud miljoneid dollareid sünagoogide renoveerimisele.

Orbán, kes kirjeldas Netanyahut ja ennast vastavalt "juudi patrioodina ja Ungari patrioodina", ülistas koostööd kahe riigi vahel.

Orbáni visiit on tekitanud Iisraelis muret kahtlustuste tõttu, et ta on õhutanud oma rahvusliku retoorikaga ning juudist filantroobi George Sorose vastase kampaaniaga Ungaris antisemitismi.

Ta on muuhulgas nimetanud Ungari Teise maailmasõja aegset liidrit ja Natsi-Saksamaa toonast liitlast Miklós Horthyt "suurepäraseks riigimeheks" teenete eest Ungari ülesehitamisel pärast Esimest maailmasõda.

Netanyahu on need mured kõrvale heitnud ajal, kui ta püüdleb lähedasemate sidemete poole nende Euroopa riikidega, kes on valmis juudiriigile jõulist toetust avaldama.

Detsembris jäi Ungari erapooletuks ÜRO Peaassamblee hääletusel, millel maailmaorganisatsiooni liikmed lükkasid ülekaalukalt tagasi USA otsuse tunnustada Jeruusalemma  Iisraeli pealinnana.

Lisaks blokeeris Budapest koos Tšehhi ja Rumeeniaga EL-i avalduse USA otsuse kolida oma Iisraeli-saatkond Jeruusalemma kritiseerimisest.

"Te olete seisnud Iisraeli eest korduvalt rahvusvahelistel foorumitel," lausus Iisraeli peaminister neljapäeval. "Seda hinnatakse kõrgelt ja see on tähtis." 

Rivlin tunnistas hiljem Ungari peaministri jõupingutusi antisemitismi vastu, kuid rääkis ka neofašismi ohtudest. "Ma tean, mida te teete antisemitismi vastu. Olen nende jõupingutustega kursis," sõnas president.

"Aga me peame meeles pidama, et kui me ütleme "mitte kunagi uuesti", et neofašism ja neofašistlikul rühmitused on tõeline oht vaba maailma olemasolule," ütles Rivlin.

Orbán kohtus neljapäeval ka ühe Iisraeli pearabiga ja külastas Yad Vashemi holokaustimemoriaali.

Memoriaali juures tervitas teda mitukümmend protestijat, kes hüüdsid "diktaator".

Reedel külastab Ungari peaminister annekteeritud Ida-Jeruusalemmas asuvat Nutumüüri ja lahkub seejärel riigist.

Euroopa Liidu liikmesriikide juhid kohtuvad reeglina Iisraeli külastades ka Palestiina presidendi Mahmud Abbasiga Ram Allah´s, kuid Orbánil sellist kohtumist kavas ei ole. Peaministri asetäitja Zsolt Semjén külastab okupeeritud Läänekaldal Petlemma Jeesuse sünnikirikut.

Ungaris on 100 000 liikmega Euroopa üks suuremaid juudikogukondi.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: