X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ungari peaminister ei soovi Prantsusmaa juhitud Euroopa Liitu

Viktor Orban
Viktor Orban Autor/allikas: Axel Schmidt/Reuters/Scanpix

Ungari peaminister Viktor Orban ütles reedel sakslaste väljaandes Bild ilmunud usutluses, et ei soovi Prantsusmaa juhitud Euroopa Liitu.

Ühtlasi rõhutas Orban 2019. aastal toimuvate Euroopa Parlamendi valimiste tähtsust. "Meil ei ole kunagi olnud nii otsustava tähtsusega valimisi," oli peaminister veendunud.

Eriti ettevaatlikud peaksid tema sõnul olema sakslased, sest seal on Prantsusmaa arusaam asjadest. See tähendab sisuliselt Prantsusmaa juhtrolli Euroopas Saksamaa rahadega, sõnas Orban, mainimata nimeliselt Prantsusmaa presidenti Emmanuel Macroni.

"See on midagi, mille vastu ma olen. Me ei taha Euroopa Liitu Prantsusmaa juhtimisel. Eurooplasi peab kuulda võetama ja me peame ootama valimiste tulemusi enne mõnede väga tähtsate otsuste vastuvõtmist küsimustes nagu näiteks sisseränne ja eelarve," lisas peaminister.

Orban süüdistab jätkuvalt ka Saksamaa kantslerit Angela Merkelit, kes tema hinnangul vallandas oma väljaütlemistega 2015. aastal migrantide kontrollimatu sissevoolu Euroopasse.

Orban ütles päev varem raadiousutluses, et rändekriisi lahendamiseks on vaja uut, teistsuguse lähenemisega Euroopa Komisjoni.

"Pärast Euroopa Parlamendi valimisi vajame Euroopa Komisjoni, mis ei karistaks oma piire kaitsvaid riike nagu Ungari," rõhutas Orban, kelle sõnutsi tuleks karistada hoopis neid, kes lasid miljonid sisserändajad Euroopasse. Ta ei nimetanud konkreetseid riike.

Orban märkis, et Euroopa Komisjoni otsus pöörduda Ungari rändeseaduse küsimuses Euroopa Liidu kohtusse ei ole tähtis, sest komisjoni volitused lõppevad tuleva aasta mais. Seejuures võrdles peaminister komisjoni viimaseid otsuseid ja ettepanekuid konnakoibade viimaste tõmblustega bioloogiliste katsete ajal, mida ta koolipõlves nägi.

Järgmine Euroopa Parlament valitakse 2019. aasta mais.

Euroopa Komisjon pöördus juulis Ungari rändeseaduse tõttu Euroopa Liidu kohtusse, sest see ei järgi pagulastele varjupaiga võimaldamist ja nende tagasisaatmist puudutavaid seadusi, samuti "Peatage Sorose" seaduse pärast.

Ungari parlament muutis juunis mitut seadust ja võttis vastu seaduse "Peatage Soros", mis piiravad migrantide Ungarisse lubamist ja muudavad nende abistamise kuriteoks.

Ungari teatas eelmisel nädalal USA eeskuju järgides, et lahkub ÜRO rändeleppest, mis Budapesti sõnul julgustab maailma ohustavaid inimhulkade liikumisi. USA teatas detsembris, et lahkub läbirääkimistelt pakti üle, sest selle sätted ei ole kooskõlas USA immigratsiooni- ja põgenikepoliitikatega.

Ungari välisminister Péter Szijjarto ütles Budapestis valitsuse istungi järel, et dokument on ohtlik maailmale ja Ungarile, sest julgustab miljoneid teele asuma.

"Ungari peab lahkuma selle heakskiitmisprotsessist ja seeläbi saatma selge sõnumi, et ei pea ühtegi paketi meedet või juhtnööri mingilgi moel edasiliikumisteeks," lausus ta.

Läbirääkimiste käigus väljendas Ungari valitsus muret, et lepe võib viia tugevamate meetmeteni, mis võivad sundida valitsusi avama migrantidele oma piire.

Toimetaja: Karin Koppel

Allikas: AFP-AP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: