Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

FSB pidas Kaliningradis kinni riigireetmises süüdistatud noore naise

Foto Antonina Zimina Facebooki-kontolt.
Foto Antonina Zimina Facebooki-kontolt. Autor/allikas: Facebook/BBC

Kaliningradi elanik Antonina Zimina, kes on tuntud Balti kultuurisuhete ja ühiskonna uurijana, vahistati Föderaalse Julgeolekuteenistuse (FSB) nõudmisel ning viibib hetkel Moskvas Lefortovo vanglas üksikkongis. Noort naist kahtlustatakse riigireetmises.

See, milles naist täpsemalt kahtlustatakse, ja ka juhtumi üldisemad asjaolud on hetkel veel väga ebaselged, kuid telekanal Dožd ja venekeelne BBC edastavad, et Zimina peeti kinni paar päeva tagasi Kaliningradis FSB erirühma poolt ning pandi kohe Moskvasse suunduvasse lennukisse.

Riigireetmise eest võib teda süüdimõistmise korral oodata ees kuni 20 aastat vabadusekaotust.

Zimina oli 2016. aastani Kaliningradis asuva Balti kultuuridiaoloogi keskuse direktor. Praegu juhib seda mittetulundusühingut Konstantin Antonets, kes on meedia andmetel Zimina abikaasa. BBC päringutele pole mees vastanud.

Immanuel Kanti nimelise Balti Föderaalülikooli lõpetanud Zimina on ka Gortšakovi fondi sõprade klubi liige. Tegemist on avaliku diplomaatia algatusega, mis kutsuti ellu 2010. aastal tollase presidenti Dmitri Medvedevi. Klubi veebilehel nimetatakse Ziminat sõltumatuks eksperdiks, kelle tööalaste huvide hulka kuuluvad Läti poliitilise eliidi identiteet ja Balti riikide Vene-poliitika.

Naise tuttavad, kes venekeelse BBC-iga rääkima nõustusid, iseloomustasid teda aktiivse naisena, kes polevat jätnud kaugeltki sellist muljet, et teda peaks riigireetmises kahtlustama.

Teine tuttav aga spekuleeris, et äkki on tegu Venemaa vastusega eelmise nädala juhtumile USA-s, kus föderaalvõimud vahistasid 29-aastase relvakandmisõiguse eestkõnelejana esinenud venelanna Maria Butina süüdistatuna vandenõus imbuda USA poliitilistesse organisatsioonidesse, et mõjutada poliitikat.

Talle esitati süüdistus vandenõus tegutseda Venemaa agendina, "arendades suhteid USA isikutega ja imbudes organisatsioonidesse, millel on mõju Ameerika poliitikas", märgiti USA justiitsministeeriumi avalduses.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: